• pICSI – metoda selekcji dojrzałych i prawidłowych plemników do zapłodnienia metodą ICSI

  pICSI czyli tak zwane fizjologiczne ICSI (phisiological ICSI) to metoda wspomagająca wybór prawidłowego plemnika do zapłodnienia metodą ICSI (docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika).

  W tradycyjnym ICSI plemnik jest wybierany na podstawie ruchliwości i morfologii (choć precyzyjna ocena morfologii nie jest możliwa ze względu na niewielkie powiększenie mikroskopu stosowane w urządzeniach do wykonywania ICSI). Istnieją metody wspomagania selekcji plemnika na podstawie obserwacji jego morfologii w dużych powiększeniach uzyskiwanych cyfrowo (IMSI), choć badania pokazały, że prawidłowa morfologia plemnika nie jest gwarancją jego prawidłowości genetycznej [1]. Natomiast pICSI to metoda, w której selekcja plemnika odbywa się na podstawie jego zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym, która to zdolność świadczy o dojrzałości i funkcjonalności konkretnego plemnika. Kwas hialuronowy jest składnikiem wieńca promienistego komórki jajowej, a główka dojrzałego plemnika posiada specyficzny receptor  dla tego kwasu, dlatego tylko dojrzałe plemniki posiadające ten receptor mogą wiązać się z komórką jajową. W naturze mechanizm ten ma na celu zapewnienie, że komórka jajowa zostanie zapłodniona przez prawidłowego, dojrzałego plemnika.

  pICSI może być wykonywane na specjalnych płytkach opłaszczonych kwasem hialuronowym, albo dzięki użyciu specjalnych mediów z hialuronianem. Niezależnie od metody (ich skuteczność jest porównywalna [3]) , wiązanie z hialuronianem pozwala na wybranie prawidłowego plemnika co w wielu przypadkach zwiększa odsetek prawidłowo zapłodnionych zarodków, oraz zarodków które są prawidłowe w dniu podania.

  Technika selekcji plemników pICSI jest dostępna w Klinice Leczenia Niepłodności Salve Medica w Łodzi (www.salvemedica.pl).

  Orientacyjny koszt: 400 zł (dopłata do procedury ICSI).

  Wskazaniem do pISCI może być m.in. niski wynik testu HBA w nasieniu pacjenta (czytaj więcej: Test HBA (wiązania z hialuronianem) – czy plemniki funkcjonują poprawnie?), oznaczający, że niski odsetek plemników ruchliwych łączy się z kwasem hialuronowym. Taki wynik jest nie tylko związany z obniżeniem potencjału płodności, ale także powoduje, że przy wybieraniu plemnika do ICSI jest większa szansa, że wybrany zostanie plemnik nieprawidłowy i niedojrzały. pICSI eliminuje to ryzyko. Gdzie wykonać testy HBA: zobacz tutaj.

   

  Bibliografia:

  [1] Zavaczki, Z., Celik-Ozenci, C., Ovari, L., Jakab, A., Sati, G. L., Ward, D. C., and Huszar, G. (2006): Dimensional assessment of X-bearing and Y-bearing haploid and disomic human sperm with the use of fluorescence in situ hybridization and objective morphometry. Fertil Steril 85, 121-7.
  [2] Celik-Ozenci, C., Jakab, A., Kovacs, T., Catalanotti, J., Demir, R., Bray-Ward, P., Ward, D., and Huszar, G. (2004): Sperm selection for ICSI: shape properties do not predict the absence or presence of numerical chromosomal aberrations. Hum Reprod 19, 2052-9.
  [3] Parmegiani, L., Cognigni, G. E., Bernardi, S., Troilo, E., Taraborrelli, S., Arnone, A., Maccarini, A. M., and Filicori, M. (2012): Comparison of two ready-to-use systems designed for sperm-hyaluronic acid binding selection before intracytoplasmic sperm injection: PICSI vs. Sperm Slow: a prospective, randomized trial. Fertil Steril 98, 632-7.

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy