Sprawdzenie płodności w domu? – testy do samodzielnego przeprowadzenia

Obecnie na rynku dostępne są zestawy do samodzielnej oceny jakości nasienia, którą można przeprowadzić w domu, bez udziału laboratorium. Jest to sytuacja bardziej komfortowa dla pacjentów i testy takie mogą być alternatywą dla mężczyzn, dla których oddanie nasienia do badania w laboratorium jest niemożliwe, czy zbyt krępujące.

Test do samodzielnego wykonania opiera albo o ocenę koncentracji (liczebności) plemników w próbce albo o ocenę liczby ruchliwych plemników w próbce nasienia. Prawidłowa liczba ruchliwych plemników powoduje zabarwienie próbnika będącego częścią zestawy do badania.  Uzyskany kolor porównuje się z kartą kolorów, co pozwala na ustalenie, czy wynik jest negatywny, czy pozytywny. Test powinien być wykonywany więcej niż 1 raz w celu potwierdzenia uzyskanego wyniku.

Ważne jest, aby pamiętać, że pozytywny wynik takiego testu nie gwarantuje płodności u mężczyzny (podobnie jak całkowitej gwarancji nie daje wynik badania ogólnego nasienia), choć statystycznie szanse takiego pacjenta na uzyskanie ciąży u partnerki są wyższe. Należy też pamiętać, że testy takie nie mogą w całości zastąpić standardowej oceny nasienia pod mikroskopem, ani tym bardziej innych, bardziej specyficznych testów nasienia (Dodatkowe testy i badania nasienia). Wyniki testu do samodzielnego wykonania powinny być traktowane raczej jako „orientacyjne”, ale w wielu przypadkach mogą mieć dużą wartość orientacyjną i ułatwić podjęcie decyzji czy wizyta u specjalisty i fachowe badanie jest na tą chwilę konieczne.
Szczególnie wyniki negatywne (złe parametry nasienia) wymagają weryfikacji w badaniu ogólnym w celu bardziej szczegółowego ustalenia przyczyn niepłodności. Jeśli chodzi natomiast o wyniki pozytywne to wymagają one potwierdzenia szczególnie wtedy, gdy okres niepłodności danej pary przedłuża się pomimo, że wykonane do tej pory u obu partnerów badania nie ujawniają problemu.

Rozwijanie i wprowadzanie na rynek tego typu testów jest z pewnością udogodnieniem dla pacjentów i z tego punktu widzenia jest bardzo korzystne. Z drugiej jednak strony, niektórzy pacjenci zechcą z pewnością polegać na pozytywnym wyniku tego testu jako jedynym i niepodważalnym źródle informacji na temat swojej płodności. Brak bardziej szczegółowej diagnostyki u mężczyzn, którzy uzyskali wynik „fałszywie dodatni”, może spowodować, że ich niepłodność pozostanie ukryta i nie będą oni mieli szans, ani na poczęcie dziecka, ani na ewentualne leczenie.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy