• Wybór płci dziecka – czy to możliwe?

  O ile bez pomocy nowoczesnych metod trudno zapewnić sobie większą niż 50% szansę posiadania dziecka wybranej płci, to już przy ich zastosowaniu takie szanse rosną. Jak to możliwe? Jeśli pary korzystają z metody wspomaganego rozrodu, jaką jest zapłodnienie in vitro, to niektóre kliniki (dotyczy to klinik zagranicznych) proponują wybór płci dziecka i zapewniają 100% pewności, że dokonany wybór potwierdzi się po urodzeniu. Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych (in vitro) pierwsze podziały komórkowe tak powstałego zarodka (zwanego na tym etapie zygotą) przebiegają nadal poza organizmem kobiety. W tym czasie można pozyskać z dzielącego się zarodka (embrionu) jedną komórkę i zabadać w niej płeć genetyczną. Dokonuje się tego na podstawie zawartego w tej komórce materiału genetycznego, a konkretnie występowania dwóch chromosomów X (rozwijający się zarodek będzie w przyszłości dziewczynką), lub jednego X i jednego Y (rozwijający się zarodek będzie w przyszłości chłopcem). Takie pobranie jednej komórki z zarodka nie powoduje jego śmierci, ani uszkodzenia. W podobny sposób, na tym samym etapie rozwoju zarodkowego, można określić także, czy komórki nie noszą poważnych wad genetycznych predysponujących do określonych chorób (np. zespołu Down’a). Dzięki opisanej metodzie można podzielić zarodki na „męskie” i „żeńskie” i podać kobiecie zarodek wybranej płci.

  Mniej pewne są natomiast metody „rozdziału” plemników na „męskie” (posiadające tzw. męski chromosom Y) oraz „żeńskie” (nie posiadające chromosomu Y), które także są wykonywane przez niektóre laboratoria. Plemniki rozdziela się wykorzystując fakt, że plemniki „męskie” są nieco lżejsze od „żeńskich” (wynika to z różnic w wielkości chromosomów X i Y). Tak „rozdzielone” plemniki podaje się kobiecie na drodze sztucznej inseminacji (IUI – ang. intrauterine insemination). Jednak ta metoda nie daje już 100% pewności, że poczęte dziecko będzie miało wybraną płeć – w tym przypadku pewność wynosi 70-80%.

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy