Wykrywanie Chlamydia trachomatis w nasieniu – szybkie testy diagnostyczne

Wiadomo, że niektóre z drobnoustrojów często spotykanych w nasieniu są niewykrywalne tradycyjnymi metodami stosowanymi w diagnostyce mikrobiologicznej czyli za pomocą posiewu tlenowego. Do tej „newralgicznej” grupy należą między innymi takie mikroorganizmy jak Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealiticum czy Mycoplasma hominis.

Wykrywanie Chlamydia trachomatis może być wykryta np. za pomocą PCR czy immunofluorescencji, jednakże metody te często nie są bezpośrednio dostępne w specjalistycznych laboratoriach zajmujących się badaniem nasienia, niepłodnością męską i metodami wspomaganego rozrodu. Powoduje to konieczność wysyłania materiału do innych laboratoriów, co generuje dodatkowe koszty i zwiększa czas oczekiwania na wynik. Dlatego ciekawym rozwiązaniem mogą być w tych przypadkach tzw. szybkie testy, pozwalające na wykrywanie np. antygenów tych drobnoustrojów bezpośrednio w badanym materiale. Ich wykonanie jest stosunkowo proste (zwykle polega na zmieszaniu odczynników, nakropleniu do specjalnych komór i odczycie) i zajmuje kilkanaście minut. Wszystkie odczynniki i wyposażenie potrzebne do oznaczenia jest zawarte w dostępnych komercyjnie zestawach. Specyficzność i czułość testu wynosi ponad 90% w porównaniu do metody PCR.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy