Obecność leukocytów w nasieniu, a morfologia plemników

15 września 2011

Celem badania było zweryfikowanie hipotezy, że leukocytospermia (zwiększona liczebność leukocytów w nasieniu) wpływa negatywnie na budowę (morfologię) plemników. Do udziału w badaniu przystąpiło 79 mężczyzn, którzy oddali nasienie na analizy. Zbadano odsetek plemników o nieprawidłowej morfologii (z uwzględnieniem rodzaju patologii np. wydłużenie główki plemnika, zbyt mała główka plemnika, nieprawidłowa wstawka, więcej niż jedna witka lub główka, witka z pętlą itp.) oraz liczbę leukocytów peroksydazao-dodatnich (barwiących się w teście LeucoScreen). Na podstawie uzyskanych wyników liczebności leukocytów peroksydazo-dodatnich próbki podzielono na dwa sposoby: 1) nasienie zawierające <0,5mln leukocytów / ml oraz >0,5 mln leukocytów / ml oraz 2) nasienie zawierające <1mln leukocytów / ml oraz >1 mln leukocytów / ml. Okazało się, że odsetek plemników o prawidłowej morfologii w poszczególnych grupach wynosi (wyniki przedstawiają medianę):

  • <0,5mln leukocytów/ml: 8% (zakres 0-17,5%);
  • >0,5 mln leukocytów/ml: 3 % (zakres 0-20,5%);
  • <1mln leukocytów/ml: 7,5% (zakres 0-17,5%);
  • >1 mln leukocytów/ml: 3% (zakres 0-11,5%).

Okazało się więc, że pacjenci z grup o większej liczbie leukocytów w nasieniu mają znacznie gorsze wyniki morfologii plemników, podczas gdy mniejsza liczba leukocytów w nasieniu jest związana z większym odsetkiem plemników o prawidłowej budowie. Naukowcy zauważyli też, że obecność leukocytów w nasieniu jest związana przede wszystkim z nieprawidłowościami w budowie wstawki plemników.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.), Katarzyna Marchlewska (dr n. med.)

Na podstawie: Thomas, J., Fishel, S. B., Hall, J. A., Green, S., Newton, T. A., i Thornton, S. J. (1997): Increased polymorphonuclear granulocytes in seminal plasma in relation to sperm morphology. Hum Reprod 12, 2418-2421.

Thomas

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *