MSOME daje większe szanse na odnalezienie plemników z prawidłową chromatyną

Toczy się dyskusja na ile i w jakich grupach pacjentów zastosowanie procedury IMSI (wstrzyknięcie do komórki jajowej plemnika wybranego po analizie jego morfologii w dużym powiększeniu, ang.: intracytoplasmatic morphology-selected sperm injection) pomaga w zwiększeniu odsetka udanych zapłodnień i odsetka ciąż. Wydaje się, że procedura ta (IMSI) może być szczególnie pomocna u par, w których u mężczyzny stwierdzono wysoki odsetek plemników z pofragmentowaną chromatyną plemnikową.

Dowiedziono, że grupa plemników ruchliwych, o prawidłowej budowie i w których główkach nie znajdowały się żadne wakuole (co można stwierdzić oglądając plemniki w dużych powiększeniach czyli w badaniu MSOME) ma znacząco mniejszy współczynnik plemników z pofragmentowaną chromatyną, w porównaniu do innych populacji plemników (np. plemników ruchliwych, o prawidłowej morfologii ale zawierających wakuole w główce, plemników ruchliwych o prawidłowej morfologii, czy plemników ruchliwych).

Zastosowanie oceny plemników w powiększeniu 6300x i możliwość wyboru plemników nie zawierających wakuol zwiększała u badanych pacjentów szanse na wybranie do IMSI plemników z niepofragmentowaną chromatyną.


Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Hammoud I, Boitrelle F, Ferfouri F, Vialard F, Bergere M, Wainer B, Bailly M, Albert M, Selva J. Selection of normal spermatozoa with a vacuole-free head (x6300) improves selection of spermatozoa with intact DNA in patients with high sperm DNA fragmentation rates. Andrologia. 2012 Jun 26

 

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy