Obecność HPV w nasieniu obniża skuteczność inseminacji domacicznej (IUI)

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że obecność HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) w nasieniu nie jest obojętna dla jakości nasienia i płodności męskiej. Obecność HPV w nasieniu stwierdza się mniej więcej u kilkunastu procent pacjentów zgłaszających się z powodów problemów z płodnością i odsetek ten jest generalnie wyższy u pacjentów niepłodnych niż u płodnych.

Belgijscy naukowcy obublikowali w roku 2018 i 2019 interesujące badania w tym zakresie. W pierwszym badaniu przebadali ponad 500 próbek nasienia z 3 banków nasienia pod kątem obecności w nich wirusa HPV. Okazało się, że w poszczególnych bankach 3,6%, 3,1% i 16,7% próbek było HPV-pozytywnych, czyli zawierało wirusa HPV. Następnie badacze przeanalizowali ciąże uzyskane z inseminacji nasieniem od tych dawców. Okazało się, że z żadnej z próbek HPV-pozytywnych nie udało się uzyskać ciąży w wyniku IUI, choć ogólna skuteczność tego zabiegu na cykl wynosiła 14,6%.

W kolejnym badaniu przeanalizowano ponad 1300 cykli z inseminacją domaciczną – okazało się, że skuteczność inseminacji była znacznie wyższa jeśli dokonano jej z nasienia nie zawierającego HPV (skuteczność 11,1% na cykl) w porównaniu z nasieniem zawierającym HPV (skuteczność 2,9% na cykl). Okazało się także, że ilość wirusa w przeliczeniu na liczbę plemników ma znaczenie dla skuteczności IUI – badacze zaobserwowali, że do ciąży nie dochodziło wcale jeśli ilość HPV w nasieniu przekroczyła próg 0,66 wiriona/plemnik.

Na podstawie swoich badań badacze sugerują między innymi, iż badanie dawców spermy pod kątem obecności HPV w ich nasieniu powinno być obowiązkowe w procesie wyboru dawców nasienia.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Depuydt i wsp. Facts Views VIS Obgyn 2018 10(4); 201-205 oraz Depuydt i wsp. Fertil Steril 2019 Jun 111(6); 1135-1144
Opublikowano: 10.09.2019

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy