• Pytanie: Czy jeśli w jądrach nie ma plemników, to czy można wykonać zabieg ICSI z innych komórek?

  Odpowiedź: Jest to możliwe i procedury tej podejmują się nawet kliniki w Polsce. Polega ona na pobraniu bezpośrednio z jądra spermatyd, czyli komórek z których powstają plemniki. Spermatydy są to komórki tak jak plemniki haploidalne, które już nie ulegają żadnym podziałom a jedynie przekształceniu morfologicznemu w plemniki (m.in. wykształcają witkę). Procedura pobrania spermatyd jest podobna do pobrania plemników z jądra (TESA – ang. Testicular Sperm Aspiration). Trzeba jednak pamiętać, że próby zapłodnienia z użyciem spermatyd są mniej skuteczne niż z użyciem plemników, dlatego w praktyce próbuje się jednak uzyskać z jąder plemniki. W tym celu można podawać leki pobudzające spermatogenezę, które mogą spowodować, że spermatydy przejdą dalsze etapy rozwoju i zróżnicują się w plemniki.

  2 Komentarze tego postu

  1. ICSI Says:

   dodatkowo do tematu warto zobaczyć to wideo o ICSI: http://www.youtube.com/watch?v=hLe8LeYFzw0 – rozjaśniło mi parę spraw

  2. Pytanie Says:

   Czy można wykonać zabieg ICSI w Przemyślu? Czy yest taki kliniki w Przemyślu?

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy