• Pytanie: Co to są ciałka żelatynowe i co oznacza ich obecność w nasieniu?

  Odpowiedź:  Ciałka żelatynowe są nieulegającymi upłynnieniu elementami nasienia, występującymi u niektórych mężczyzn. Są one drobne, jednak widoczne gołym okiem i mają galaretowatą konsystencję. Jak dotąd nie stwierdzono, aby ich obecność miała związek z parametrami nasienia (ruchliwością, żywotnością, liczebnością czy budową plemników) – obecność ciałek żelatynowych ani nie pogarsza wymienionych parametrów, ani ich nie poprawia. Pomimo braku wpływu oraz nieznajomości funkcji ciałek żelatynowych przyjęło się, aby zapisywać ich obecność na wyniku badania nasienia. Jeśli ciałek żelatynowych jest w nasieniu dużo, to mogą one nieco utrudniać wykonanie samego badania. Zdarza się czasem, że ciałka żelatynowe stanowią dużą część objętości nasienia, co szczególnie przy niewielkich jego objętościach zawyża liczbę plemników wyrażaną na ejakulat.

  Cialka żelatynowe

  Ciałka żelatynowe

  2 Komentarze tego postu

  1. Remik Says:

   Zdjęcie jest słabej jakości.
   Czy ciałka żelatynowe mogą mieć biały (bielszy od nasienia) kolor?
   Obserwuję w swoim nasieniu drobne, galaretowe elementy po upłynnieniu nasienia, jednak koloru białego. Widoczne gołym okiem, jednak niewielkie i w małej liczbie.
   Czy mogą to być ciałka żelatynowe?

  2. eliza Says:

   prawdopodobnie tak, są to ciałka żelatynowe… ciałka żelatynowe zwykle są bezbarwne/przezroczyste, ale czasem moga być tez lekko podbarwione… ich najważniejsza cecha jest taka, że wyglądaja jak kawałki żelatyny. rozmiar tez moze być bardzo różny, tak samo jak ich liczba w ejakulacie

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy