• Pytanie: Czy całkowity brak plemników w nasieniu (azoospermia) jest równoznaczny z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa?

  Odpowiedź: To w dużej mierze zależy od przyczyny azoospermii, która z jednej strony może być spowodowana brakiem produkcji plemników w jądrze, a z drugiej strony przyczyną obturacyjną, czyli niedrożnością w drogach wyprowadzających nasienie. W rzadkich przypadkach azoospermia może być też spowodowana tzw. wytryskiem wstecznym (plemniki trafiają do pęcherza moczowego zamiast do ejakulatu). Zależnie od przyczyny azoospermię można próbować leczyć np. usuwając niedrożność (której przyczyną może być np. stan zapalny). Jeśli przywrócenie drożności dróg wyprowadzających nasienie jest niemożliwe a jądra produkują plemniki (co można stwierdzić analizując materiał pobrany w czasie biopsji jądra) możliwość naturalnego poczęcia nie istnieje, jednakże przy obecnym rozwoju technik i metod rozrodu wspomaganego istnieje możliwość posiadania biologicznego potomstwa przez mężczyzn z takim typem azoospermii. W takich wypadkach można zastosować biopsję służącą do pobrania plemników z najądrza (MESE) lub z jądra (TESA). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Uzyskane w ten sposób plemniki mogą być użyte do zapłodnienia metodą in vitro. Ponieważ plemniki pobrane z jądra nie mają zdolności ruchu, jedyną możliwością ich użycia jest bezpośrednie ich wstrzyknięcie do komórki jajowej (ICSI – intracytoplasmic sperm injection). W przypadku pobrania plemników z najądrzy, jeśli wykazują one ruch można je użyć w klasycznym IVF lub nawet w inseminacji domacicznej. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie kliniki zajmujące się leczeniem niepłodności metodą in vitro przeprowadzają także pobranie plemników z najądrzy, czy jąder (MESE i TESA). Skuteczność tych metody jest w znacznym stopniu zależna od jakości i ilości materiału (plemników) który uda się pobrać w czasie zabiegów ale także od potencjału rozrodczego partnerki. Jeśli przyczyną azoospermii jest wytrysk wsteczny to istnieje możliwość wyizolowania plemników z moczu i użycia ich do jednej z technik wspomaganego rozrodu (zależnie od sytuacji np. inseminacji, IVF, ICSI).

  1 Komentarze tego postu

  1. Domi Says:

   Ta odpwiedz jest bardzo powierzchowna i absolutnie nie daje nadziei parom agajacym sie z azoospermia. Sa rozne rodzaje azoospermii, nieltore odwracalne. Autor odpowiedzi niepowaznie podszedl do tematu….

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy