Pytanie: Co oznacza obecność leukocytów w nasieniu?

Odpowiedź: Leukocyty (krwinki białe) są komórkami odpornościowymi produkowanymi przez organizm. Mogą one być obecne między innymi w nasieniu i w niewielkich ilościach nie są powodem do niepokoju. Liczba leukocytów niższa niż 1 mln/ml nasienia jest uznawana (wg rekomendacji WHO) jako norma, jeśli natomiast liczba leukocytów jest >= 1 mln/ml, może to oznaczać infekcję / stan zapalny w męskim układzie rozrodczym. Niektóre badania naukowe wskazują, że rekomendowana przez WHO wartość 1 mln/ml jest zawyżona, ponieważ już znacznie niższe liczebności leukocytów (rzędu 0,2 mln/ml) są związane z obecnością zwiększonej liczby  drobnoustrojów w nasieniu. Badania naukowe pokazały też, że liczba leukocytów jest związana z liczbą różnych typów drobnoustrojów występujących w nasieniu, a także z ich całkowitą liczebnością. Poza tym istnieje związek pomiędzy obecnością leukocytów, a gorszą jakością nasienia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że leukocyty wytwarzają wolne rodniki tlenu (tzw. ROS), które uszkadzają plemniki (w tym ich materiał genetyczny).

W przypadku leukocytospermii uzasadnione jest wykonanie posiewu z nasienia w celu ustalenia, jaki patogen lub patogeny wywołują infekcję. Należy jednak pamiętać, że posiew tlenowy (najczęściej wykonywany) nie jest wystarczający ponieważ wykrywa on jedynie niewielką część bakterii mogących powodować stan zapalny układu rozrodczego męskiego.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy