• Pytanie: Co oznacza obecność leukocytów w nasieniu?

  Odpowiedź: Leukocyty (krwinki białe) są komórkami odpornościowymi produkowanymi przez organizm. Mogą one być obecne między innymi w nasieniu. Liczba leukocytów niższa niż 1 mln/ml jest przyjęta (wg rekomendacji WHO) jako norma, jeśli natomiast liczba leukocytów jest >= 1 mln/ml, może to oznaczać infekcję / stan zapalny w męskim układzie rozrodczym. Niektóre badania naukowe wskazują, że rekomendowana przez WHO wartość 1 mln/ml jest zawyżona, ponieważ już znacznie niższe liczebności leukocytów (rzędu 0,2 mln/ml) są związane z obecnością zwiększonej liczby  drobnoustrojów w nasieniu. Badania naukowe pokazały też, że liczba leukocytów jest związana z liczbą różnych typów drobnoustrojów występujących w nasieniu, a także z ich całkowitą liczebnością. Poza tym istnieje związek pomiędzy obecnością leukocytów, a gorszą jakością nasienia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że leukocyty wytwarzają wolne rodniki tlenu (tzw. ROS), które uszkadzają plemniki (w tym ich materiał genetyczny).

  W przypadku leukocytospermii uzasadnione jest wykonanie posiewu z nasienia w celu ustalenia, jaki patogen lub patogeny wywołują infekcję.

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy