Pytanie: Ze względu na małą liczebność plemników nie mam wykonywanej morfologii i żywotności plemników? Czy takie niepełne badania mogą być użyteczne przy kwalifikacji mojego nasienia do technik wspomaganego rozrodu (ART) np. metody in vitro?

Odpowiedź: Przy niewielkiej liczebności plemników nie wykonuje się oceny morfologii i żywotności plemników, ponieważ jest to niezwykle utrudnione. Za wartość graniczną liczebności plemników umożliwiającą ocenę morfologii przyjmuje się 5 mln plemników na mililitr, natomiast ocena żywotności jest jeszcze możliwa przy 2 mln plemników na mililitr (wartości te mogą zależeć  od praktyki w poszczególnych laboratoriach). Zależnie od wyników innych parametrów nasienia ocena żywotności i budowy plemników (a raczej jej brak) może mieć różne znaczenie np. jeśli ruchliwość plemników jest w normie np. wynosi 50% plemników o ruchu postępowym i 20% o ruchu w miejscu to można przyjąć, że odsetek żywych plemników wynosi nie mniej niż 70%, czyli też pozostanie w normie. Natomiast, jeśli ruchliwość plemników jest bardzo niska lub też brak jest ruchliwych plemników w nasieniu, wtedy waga oceny żywotności plemników nabiera znaczenia w kontekście użycia ich w metodzie zapłodnienia ART, ponieważ tylko żywe plemniki mają szansę na zapłodnienie komórki jajowej.

Jeśli chodzi o morfologię plemników to w metodzie zapłodnienia in vitro (z mikroiniekcją plemnika do komórki jajowej) w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ruch plemnika, a dopiero w drugiej kolejności na jego budowę. Dlatego w przypadku, kiedy w nasieniu znajdują się plemniki ruchliwe, ocena ich żywotności i budowy (w kontekście przydatności nasienia do ART) nie ma takiego znaczenia, ale gdy plemniki w nasieniu są nieruchome, wtedy ocena żywotności i morfologii znacząco wpływa na możliwość oszacowania szans na skuteczne zapłodnienie poprzez ART.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy