Pytanie: W różnych źródłach można znaleźć różne normy jakie powinno spełniać nasienie. Z czego to wynika i jakie są obecnie obowiązujące normy?

Odpowiedź: Przyjmowane normy parametrów nasienia rekomendowane są przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), która na podstawie nowych badań naukowych dotyczących zależności między parametrami nasienia i płodnością mężczyzn aktualizuje te normy w razie potrzeby. Obecnie obowiązuje rekomendacja wydana w 2010 roku oparta o szeroko zakrojone badania populacyjne. Poszczególne rekomendacje WHO, wydawane na przestrzeni ostatnich lat zmierzają raczej do łagodzenia norm niż do ich zaostrzania np. norma liczby plemników na mililitr została zmniejszona z 20 na 15 mln plemników (od 1999 do 2010 roku), natomiast najniższy odsetek plemników o prawidłowej budowie został zmniejszony z 30% do 4% (od 1992 do 2010 roku). W praktyce oznacza to, że pacjent, którego parametry (ruchliwość, liczebność, morfologia plemników) jeszcze w roku 2009 były oceniane jako „poniżej normy”, wg norm obowiązujących od 2010 roku może mieć wszystkie parametry prawidłowe. Najnowsze normy rekomendowane przez WHO przedstawione są tutaj: Normy badania nasienia wg WHO, a starsze wytyczne dla porównania tutaj: Obowiązujące i archiwalne „normy” badania nasienia. Ważne jest, aby pamiętać, że parametry wypadające poniżej norm nie oznaczają definitywnej bezpłodności. Oznaczają jedynie, że statystyczna szansa na posiadanie potomstwa przez tych mężczyzn jest mniejsza. Podobnie z prawidłowymi wartościami parametrów – nie jest to definitywna oznaka, że mężczyzny nie trzeba dalej diagnozować. Bywa, iż pomimo prawidłowych wyników badania nasienia pacjent ma inne defekty plemników, które można stwierdzić dopiero przeprowadzając bardziej szczegółowe badania (zobacz także: Dodatkowe testy i badania nasienia).

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy