• Pytanie: Dlaczego przy oddawaniu nasienia do badania zadawane jest pytanie o okres wstrzemięźliwości płciowej? Czy ten okres ma jakiś wpływ na wynik badania?

  Odpowiedź: Pytanie to jest zadawane, ponieważ okres wstrzemięźliwości płciowej powinien być odnotowany na wyniku badania nasienia, gdyż może mieć on istotny wpływ na wynik. Zalecany okres wstrzemięźliwości płciowej (okres od ostatniego wytrysku podczas współżycia płciowego lub masturbacji) wynosi od 2 do 7 dni. Oznacza to, że pacjent powinien zachować wstrzemięźliwość nie krótszą niż 48 godzin, ale też nie dłuższą niż 7 dni. Jest to często źle interpretowane przez pacjentów, którzy traktują zalecany okres od 2 do 7 dni jako okres minimalny i przychodzą na badania po dłuższym niż 7 dni okresie wstrzemięźliwości płciowej.

  Okres ten jest wyznaczony, dlatego aby umożliwić porównanie wyników i odniesienie ich do przyjętych norm. Przy zbyt krótkim okresie można się spodziewać zaniżonej liczby plemników, które nie zdążą się w tym czasie „nagromadzić”. Natomiast konsekwencją zbyt długiego okres od ostatniego wytrysku jest co prawda zwiększona liczebność plemników, ale i towarzyszące jej pogorszenie ich żywotności, ruchliwości czy morfologii. Dzieje się tak dlatego, że plemniki zbyt długo przebywające w drogach rozrodczych mężczyzny (konkretnie w najądrzach) ulegają procesom degeneracji. Dlatego też zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi, okres wstrzemięźliwości płciowej przed badaniem nasienia może zaburzyć jego wyniki.

  W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na fakt, że istotne jest aby przy stosowaniu leczenia mającego wpływ na jakość nasienia wykonywać kolejne badania nasienia za każdym razem przy zachowaniu tego samego okresu wstrzemięźliwości płciowej – wtedy wyniki dają się porównać w najlepszy sposób i można lepiej wnioskować o skuteczności leczenia.

  2 Komentarze tego postu

  1. Kristof Says:

   Witam,

   Badanie wykonałem po ok 9 dniach wstrzemiężliwości – ale doszedłem do tych trudnych wyliczeń po jakimś czasie – w karcie, nie wiedzieć czemu, podałem 3 dni, czy to możliwe, że przez to wynik nasienia jest nie prawidłowy (0% plemników o prawidłowej budowie – brak wykształconego akrosomu)??

  2. eliza Says:

   raczej aż takiego efektu bym się nie spodziewała… mówi się o tym, że wydłużony czas wstrzemięźliwości płciowej może się przekładać na pogorszenie jakości plemników (takich parametrów jak ruchliwość, żywotność i morfologia) ale nie sądzę aby to miało aż tak duży wpływ. Tym bardziej, że brak akrosomu to jest dość konkretna wada i nie pojawia się ona z upływem czasu od ostatniej ejakulacji tylko jest wadą rozwojową plemników pojawiającą się dużo wcześniej przy ich produkcji.

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy