Pytanie: Jakie kryteria trzeba spełnić, aby zostać dawcą nasienia?

Odpowiedź: Szczegółowe kryteria należy indywidualnie ustalić z poszczególnymi klinikami i laboratoriami, które realizują program dawstwa nasienia, ponieważ w poszczególnych klinikach te kryteria mogą się nieco różnić. Generalnie jednak można przyjąć, że zmierzają one do tego, aby dawca był zdrowy (brak zagrożeń dla kobiety oraz poczętego dziecka) i miał dobre parametry nasienia (efektywność użycia jego nasienia w programie). Dawca powinien być młody (najlepiej 20-35 lat), w ogólnym dobrym stanie zdrowia i mieć wszystkie parametry nasienia w normie  (najlepiej znacznie powyżej norm). Posiadanie własnego dziecka nie jest zwykle wymagane (zależy od kliniki), choć jest mile widziane. Aby zostać zakwalifikowanym do programu dawstwa nasienia, trzeba poddać się przede wszystkim badaniom nasienia (w tym posiew nasienia), a następnie kilku badaniom z krwi w celu wykluczenia nieprawidłowości genetycznych (badania kariotypu, mutacji genu CFTR odpowiadającego za nosicielstwo mukowiscydozy, czy innych mutacji powodujących np. talasemię, chorobę Tay-Sachsa) oraz chorób zakaźnych (HIV,  HCV , HBS, kiła). Ocenia się także grupę krwi (w układzie AB0) i czynnik Rh dawcy. Badania pod kątem chorób zakaźnych są powtarzane w celu zapewnienia bezpieczeństwa; nie ma natomiast konieczności powtarzania badań genetycznych.  Często kwalifikacja do programu dawstwa poprzedzona jest także badaniem lekarskim i szczegółowym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia i trybu życia.

2 Komentarze tego postu

  1. ŁUKASZ Says:

    Chciałbym zostać dawca jestem ojcem 3 dzieci Data urodzenia 8.4.1986 .Mam 186cm wzrostu 99kg wagi dość dobrze zbudowany nie choruje bez nałogów.W sprawie badań najlepiej Wielkopolska Poznań itp. proszę o odpowiedź na maila

  2. eliza Says:

    powinien Pan sam udać się do klinik niepłodności z interesującego Pana terenu i tam zapytac o możliwości kwalifikacji.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy