Test przeżywalności plemników (24-godzinny)

Test ten pozwala na ocenę przeżywalności plemników w specjalnym medium o składzie identycznym jak płyn jajowodowy, w temperaturze ciała, w kontrolowanych warunkach dostępu tlenu i dwutlenku węgla, po czasie 24 godzin (stosowane są także krótsze lub dłuższe okresy) od momentu oddania nasienia. Ze względu na brak wartości referencyjnych i ustalonych metod interpretacji test ten ma ograniczoną wartość diagnostyczną, choć niektórzy lekarze często go zlecają jako miernik „wytrzymałości” plemników.

Niektóre laboratoria wykonują też analizę ruchliwości plemników po np. 3, 6, 12 czy 24 godzinach, bez ich przenoszenia do płynu jajowodowego. Chociaż plemniki mają zdolność do tak długiego przeżycia w oddanym nasieniu i choć mogą po tym czasie wykazywać ruchliwość to właściwie nie ma żadnych wytycznych określających jaki odsetek powinien być po takim czasie ruchliwy i jak taki wynik interpretować.

WHO zaleca ocenę ruchliwości plemników jedynie w czasie 30-60 minut.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy