Wybór płci dziecka – czy to możliwe?

12 września 2011

O ile bez pomocy nowoczesnych metod trudno zapewnić sobie większą niż 50% szansę posiadania dziecka wybranej płci, to już przy ich zastosowaniu takie szanse rosną. Jak to możliwe? Jeśli pary korzystają z metody wspomaganego rozrodu, jaką jest zapłodnienie in vitro, to niektóre kliniki (dotyczy to klinik zagranicznych) proponują wybór płci dziecka i zapewniają 100% pewności, że dokonany wybór potwierdzi się po urodzeniu. Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych (in vitro) pierwsze podziały komórkowe tak powstałego zarodka (zwanego na tym etapie zygotą) przebiegają nadal poza organizmem kobiety. W tym czasie można pozyskać z dzielącego się zarodka (embrionu) jedną komórkę i zabadać w niej płeć genetyczną. Dokonuje się tego na podstawie zawartego w tej komórce materiału genetycznego, a konkretnie występowania dwóch chromosomów X (rozwijający się zarodek będzie w przyszłości dziewczynką), lub jednego X i jednego Y (rozwijający się zarodek będzie w przyszłości chłopcem). Takie pobranie jednej komórki z zarodka nie powoduje jego śmierci, ani uszkodzenia. W podobny sposób, na tym samym etapie rozwoju zarodkowego, można określić także, czy komórki nie noszą poważnych wad genetycznych predysponujących do określonych chorób (np. zespołu Down’a). Dzięki opisanej metodzie można podzielić zarodki na „męskie” i „żeńskie” i podać kobiecie zarodek wybranej płci.

Mniej pewne są natomiast metody „rozdziału” plemników na „męskie” (posiadające tzw. męski chromosom Y) oraz „żeńskie” (nie posiadające chromosomu Y), które także są wykonywane przez niektóre laboratoria. Plemniki rozdziela się wykorzystując fakt, że plemniki „męskie” są nieco lżejsze od „żeńskich” (wynika to z różnic w wielkości chromosomów X i Y). Tak „rozdzielone” plemniki podaje się kobiecie na drodze sztucznej inseminacji (IUI – ang. intrauterine insemination). Jednak ta metoda nie daje już 100% pewności, że poczęte dziecko będzie miało wybraną płeć – w tym przypadku pewność wynosi 70-80%.

Udostępnij

8 comments

 1. Anna pisze:

  Witam serdecznie tak w skrócie to zależy mi na wyborze płci mam 2 zdrowych synów ale przydała by się jeszcze córeczka, ja i mąż jesteśmy także zdrowi więc ie potrzebujemy żadnego leczenia chodzi mi tylko o Invitro z możliwością wyboru płci z tego co się dowiedziałam nigdzie w PL tego typu zabiegów nie wykonują a obdzwoniłam już chyba cała Polskę czy wiedzą może Państwo gdzie taki zabieg można wykonać w Europie?
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

 2. Wybór płci dziecka w zapłodnieniu in vitro pisze:

  Dzien dobry,

  chciałabym uprzejmie zapytać, czy za granicą (poza USA) można wykonać zapłodnienie in vitro, ale tylko takie, w którym można wybrać płeć dziecka? Jest to dla mnie i męża bardzo istotne, gdyż jestem obecnie w ciąży(naturalniej) z synkiem, u męża w rodzinie byli sami chłopcy, a bardzo, bardzo marzymy o dziewczynce…

  Bardzo proszę o informację, czy gdzieś w Polsce lub za granicą (poza USA0 jest taka możliwość.

  z góry serdecznie dziękuję za udzielenie jakichkolwiek informacji na ten temat.

  • eliza pisze:

   w Polsce nie ma takiej możliwości (jedyny wyjątek jeśli dziecko może odziedziczyć po rodzicach chorobę genetyczną związaną z płcią)

 3. Kasia pisze:

  Przy jakich chorobach genetycznych bezpieczniej jest mieć chłopca?

  • admin237 pisze:

   Najczęściej przy chorobach sprzężonych z płcią choroby ujawniają się właśnie u chłopców, poniewaz „gen z defektem” znajduje się na chromosomie X. Chłopcy mają tylko jeden chromosom X, więc sa bardziej narażeni na występienie pełnoobjawowej choroby. U kobiet pełnoobjawowa choroba rozwinie się tylko jeśli geny na obu chromosomach X byłyby uszkodzone, a to zdarza się znacznie rzadziej (jesli tylko jeden chromosom X niesie uszkodzony gen to kobieta nie ma objawów, a jest jedynie nosicielką, lub ma objawy choroby genetycznej słabsze niż mężczyzna). Choć oczywiście to są ogólne zasady a w konkretnych przypadkach może to być bardziej złożony problem…

 4. Gdzie sa kliniki pisze:

  W jakich klinikach za granicą można wybrać płeć dziecka nie wliczajac USA ponieważ jest to za daleko no i Ukrainy z wiadomych przyczyn, jest tam teraz wojna. Słyszałam coś o Litwie i Estoni ale nie jestem pewna.

  • gdzie klinika pisze:

   hej napewno Cypr oraz Dubaj
   mamy podobny problem jeśli chcesz daj znać moze razem uda się coś znaleźć
   pozdrawiam

 5. Andzia pisze:

  Podpinam się pod pytanie. Gdzie w Europie można wybrać płeć. Oboje jesteśmy zdrowi, mamy dwóch chłopców a chcemy mieć córeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *