MSOME daje większe szanse na odnalezienie plemników z prawidłową chromatyną

22 października 2012

Toczy się dyskusja na ile i w jakich grupach pacjentów zastosowanie procedury IMSI (wstrzyknięcie do komórki jajowej plemnika wybranego po analizie jego morfologii w dużym powiększeniu, ang.: intracytoplasmatic morphology-selected sperm injection) pomaga w zwiększeniu odsetka udanych zapłodnień i odsetka ciąż. Wydaje się, że procedura ta (IMSI) może być szczególnie pomocna u par, w których u mężczyzny stwierdzono wysoki odsetek plemników z pofragmentowaną chromatyną plemnikową.

Dowiedziono, że grupa plemników ruchliwych, o prawidłowej budowie i w których główkach nie znajdowały się żadne wakuole (co można stwierdzić oglądając plemniki w dużych powiększeniach czyli w badaniu MSOME) ma znacząco mniejszy współczynnik plemników z pofragmentowaną chromatyną, w porównaniu do innych populacji plemników (np. plemników ruchliwych, o prawidłowej morfologii ale zawierających wakuole w główce, plemników ruchliwych o prawidłowej morfologii, czy plemników ruchliwych).

Zastosowanie oceny plemników w powiększeniu 6300x i możliwość wyboru plemników nie zawierających wakuol zwiększała u badanych pacjentów szanse na wybranie do IMSI plemników z niepofragmentowaną chromatyną.


Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Hammoud I, Boitrelle F, Ferfouri F, Vialard F, Bergere M, Wainer B, Bailly M, Albert M, Selva J. Selection of normal spermatozoa with a vacuole-free head (x6300) improves selection of spermatozoa with intact DNA in patients with high sperm DNA fragmentation rates. Andrologia. 2012 Jun 26

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *