Mutacja genu HAUS7 – nowy winowajca męskiej niepłodności..?

4 grudnia 2017

W badaniach chińskich naukowców opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie „Gene” opisano przypadek dwóch braci, u których stwierdzono nowy wariant (mutację p.G129V) genu HAUS7 i towarzyszącą temu ciężką oligozoospermią, czyli znacząco niską liczbę plemników w nasieniu. Bracie mieli następujące wyniki badania nasienia: pacjent 1 (41 lat) – objętość: 2.1 ml; koncentracja plemników (0.4–0.6) mln/ml; prawidłowa morfologia: 0.5%; ruchliwość postępowa: 20%, brak ruchu: 73.3%; pacjent 2 (32 lata) – objętość 3ml, koncentracja plemników 0.5 mln/ml; prawidłowa morfologia: 0.5%; ruchliwość postępowa: 0%, brak ruchu: 100%. Poza tym obaj bracia nie byli z wywiadu narażeni na czynniki toksyczne, nie palili papierosów, nie nadużywali alkoholu, mieli prawidłową ejakulację, prawidłowy kariotyp 46 XY, prawidłowe poziomy hormonów (LH, FSH, prolaktyna, testosteron i estradiol) i brak innych wyraźnych przyczyn możliwej niepłodności. U pacjentów tych nie stwierdzono też mutacji w genie AZF, które często są przyczyną niepłodności o podłożu genetycznym.

Gen HAUS7 (Augmin Like Complex Subunit 7) leży na chromosomie X i jest odpowiedzialny za regulację centrosomów, integralność wrzeciona mitotycznego, cytokinezę, a tym samym dojrzewanie komórek do mejozy i prawidłowe ułożenie chromosomów w komórkach płciowych. Ponieważ mężczyzna z prawidłowym kariotypem ma tylko jeden chromosom X, a przez to jeden HAUS7, to jest tzw. hemizygotą pod względem tego genu. W związku z tym w przypadkach mutacji HAUS7, nie ma kompensacji obecnością „zdrowego” genu na drugim chromosomie X (jak to jest u kobiet z kariotypem 46XX), przez co mężczyźni są „chorzy” podczas gdy ich matki, od których najczęściej dziedziczą nieprawidłowy allel są jedynie nosicielkami mutacji i nie wykazują objawów chorobowych – jest to sytuacja dość typowa w przypadku chorób związanych z płcią.
Obaj bracia wraz z partnerkami przeszli procedurę rozrodu wspomaganego ICSI, co jednak w obu przypadkach nie zakończyło się ciążą, pomimo transferu zarodka.
W związku z tym mutację w genie HAUS7 można prawdopodobnie dopisać do listy mutacji związanych z niepłodnością takich jak np. mutacje genu AZF.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Gene. 2018 Jan 10;639:106-110. doi: 10.1016/j.gene.2017.10.014. Epub 2017 Oct 7. A novel mutation in HAUS7 results in severe oligozoospermia in two brothers. Li L, Sha YW, Su ZY, Mei LB, Ji ZY, Zhang Q, Lin SB, Wang X, Qiu PP, Li P, Yin C.

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Mutacje genu DNAJB13 – przyczyna asthenozoospermii (obniżonej ruchliwości plemników) i niepłodności

Pacjenci z astenozoospermią to jedna z ważnych grup pacjentów, którzy mają problem z płodnością.... Więcej →

Zapalenie jądra i najądrza – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie jądra (łac.: orchitis) i najądrza (łac.: epididymitis) ze względu na to że często występują... Więcej →

Badanie nasienia jako pierwszy element w diagnostyce niepłodnej pary

Diagnostyka niepłodności często zaczyna się od szczegółowej diagnostyki kobiety, która jako pierwsza jest... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *