Pytanie: Czy zamiast posiewu z nasienia można wykonać posiewu z moczu?

12 września 2011

 

Odpowiedź: Posiew nasienia zwykle nie może być zastąpiony posiewem moczu. Układ moczowy i układ rozrodczy męski jedynie w swojej końcowej części (cewka moczowa) są połączone, natomiast wcześniejsze elementy tych układów (dla układu moczowego będą to m.in. nerki, moczowody i pęcherz, a dla układu rozrodczego jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne) pozostają od siebie niezależne. Dlatego decyzja o tym, czy powinno się wykonać posiew z moczu, czy z nasienia powinna być oparta o to, w którym z układów podejrzewany jest stan zapalny. Jedynie jeśli podejrzenie zapalenia dotyczy wspólnej części obu układów preferuje się badanie moczu, ponieważ ten materiał traktuje się jako łatwiejszy do pobrania.

Należy jednak pamiętać o tym, że infekcja w układzie moczowym u mężczyzn, może być także przyczyną infekcji i stanu zapalnego w układzie rozrodczym.

Ważne jest też to, iż tradycyjny posiew tlenowy nasienia nie wykrywa wszystkich patogenów mogących być przyczyną stanów zapalnych w męskim układzie rozrodczym. Dla pełnego obrazu niezbędne jest wykonanie posiewów specjalistycznych albo innych badań.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *