Pytanie: Czy zamiast posiewu z nasienia można wykonać posiewu z moczu?

12 września 2011

 

Odpowiedź: Posiew nasienia zwykle nie może być zastąpiony posiewem moczu. Układ moczowy i układ rozrodczy męski jedynie w swojej końcowej części (cewka moczowa) są połączone, natomiast wcześniejsze elementy tych układów (dla układu moczowego będą to m.in. nerki, moczowody i pęcherz, a dla układu rozrodczego jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne) pozostają od siebie niezależne. Dlatego decyzja o tym, czy powinno się wykonać posiew z moczu, czy z nasienia powinna być oparta o to, w którym z układów podejrzewany jest stan zapalny. Jedynie jeśli podejrzenie zapalenia dotyczy wspólnej części obu układów preferuje się badanie moczu, ponieważ ten materiał traktuje się jako łatwiejszy do pobrania.

Należy jednak pamiętać o tym, że infekcja w układzie moczowym u mężczyzn, może być także przyczyną infekcji i stanu zapalnego w układzie rozrodczym.

Ważne jest też to, iż tradycyjny posiew tlenowy nasienia nie wykrywa wszystkich patogenów mogących być przyczyną stanów zapalnych w męskim układzie rozrodczym. Dla pełnego obrazu niezbędne jest wykonanie posiewów specjalistycznych albo innych badań.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *