Plemniki giganty

12 września 2011

Maleńka muszka owocówka (łac. Drosophila) ma najdłuższe plemniki wśród wszystkich zwierząt, jeśli brać pod uwagę stosunek długości plemnika do wielkości ciała. Długość ciała tej muszki wynosi 2-4 mm, a jej plemniki mają długość do 58 mm (5,8 cm) a więc są wielokrotnie dłuższe od samej muszki! Gatunek muszek wytwarzających najdłuższe plemniki nazywany jest Drosophila bifurca. Inne gatunki muszek owocówek także wytwarzają wyjątkowej długości plemniki, jednak wspomniana powyżej Drosophila bifurca jest wśród nich rekordzistką. Najbardziej znana z muszek owocówek Drosophila malanogaster wytwarza plemniki długości zaledwie 1,8 mm, czyli prawie tak długie jak całe jej ciało. Choć są one znacznie mniejsze od prawie 6-cio centymetrowych plemników jej krewniaczki, to i tak są około 300 razy dłuższe niż plemniki człowieka. Na niewiarygodny rozmiar plemników u muszek owocówek składa się przede wszystkim bardzo długa witka (główki plemników mają relatywnie niewielkie rozmiary), która wykorzystywana jest do blokowania innych plemników, a przez to ograniczania ich dostępu do komórki jajowej. W czasie przebywania plemników w ciele samca witka jest ściśle zwinięta.

Muszka owocówka

Źródło obrazka: http://www.flog.pl/media/foto/450675_muszka-owocowa-.jpg

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Mikro-robot napędzany przez plemnika

Naukowcy stworzyli mikro-robota napędzanego przez plemnika. Plemnik uwięziony jest w mikro-rurce magnetycznej,... Więcej →

Jak szybko porusza się plemnik?

Plemniki widziane pod mikroskopem poruszają się z różną prędkością, każdy z niego inną - można... Więcej →

Penis wielokrotnie dłuższy niż długość ciała

Niewielkie morskie zwierzęta tzw. pąkle mają jedne z najdłuższych penisów ze wszystkich zwierząt, jeśli... Więcej →

2 comments

  1. Owocowka pisze:

    Jestem ciekawa od kiedy do kiedy one sa.kiedy sie pojawiajai jak one sie rozmnazaja.

    • zett1 pisze:

      dziwne pytanie. Każdy chyba widział te stworzenia. Gdy jest bardzo ciepły maj- to od końca maja. Wpychają się w każde miejsce, gdzie są chociażby minimalnie nadpsute owoce lub resztki po nich, składają jaja. U mnie najchętniej i najwięcej w w worku z bioodpadami. Po paru dniach wykluwają się białe, niewielkie gąsienice, zerują, przepoczwarzają się itd.Do pierwszych, mocniejszych przymrozków. Dlatego warto na jesień porządnie wietrzyć np kuchnię, gdy jest zero na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *