Ocena czułości i swoistości domowego testu do badania nasienia SwimCount

28 lutego 2018

W prezentowanym badaniu porównano wyniki domowego testu oceniającego koncentrację plemników ruchliwych w nasieniu (SwimCount) z wynikami mikroskopowego badania nasienia wykonywanego przy użyciu komory Maklera w jednym z 4 profesjonalnych laboratoriów. W badaniu uczestniczyły 4 ośrodki (z Dani, Turcji i Hiszpani), a oceniono 323 próbki od pacjentów z par diagnozowanych z powodu niepłodności oraz od dawców nasienia. Badaczy interesowało jak wysoką czułość i swoistość ma domowy test do oceny nasienia SwimCount w porównaniu z metodą laboratoryjną badania nasienia – innymi słowy, jak bliskie są  wyniki testu “domowego” do wyników uzyskiwanych w profesjonalnym laboratorium, czyli na ile jest on “godny zaufania”.

Po przeprowadzeniu badań i ocenie danych wykazano czułość diagnostyczną testu na poziomie 88,1% oraz swoistość diagnostyczną na poziomie 93,3%. Oznacza to, że 88,1% wyników uzyskanych przy pomocy testu SwimCount jako “nieprawidłowe / wskazujące na problem z płodnością” zostało potwierdzonych jako “nieprawidłowe” w laboratorium, a 93,3% wyników “prawidłowych” uzyskanych w badaniu SwimCount została potwierdzona w laboratorium jako “prawidłowe”. Inaczej mówiąc domowy test do badania nasienia SwimCount jest skuteczny w 88,1% w wykrywaniu nieprawidłowych parametrów nasienia (w zakresie koncentracji plemników ruchliwych) co można tłumaczyć jako wykrywanie niepłodności męskiej (problemów z płodnością męską) w 88,1% przypadków. Jednocześnie w 93,3% przypadków test SwimCount pozwala potwierdzić, że dana próbka jest prawidłowa, czyli że pacjent jest w tym zakresie “zdrowy”.

W związku z uzyskanymi wynikami badacze ocenili, że domowy test do oceny nasienia SwimCount może być stosowany do przesiewowej oceny płodności męskiej, jednak nie jest on substytutem badania nasienia wykonywanego w laboratorium.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Clinical validation of a home test kit for semen quality analysis; comparison with gold standard i.e. conventional sperm counting V. García-Láez; D. Castelló; F. Buyru; T. Ebbesen; A. Gabrielsen; M. Meseguer – plakat prezentowany na Kongresie ASRM (American Society for Reproductive Medicine), San Antonio, USA, 2017

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *