Ocena czułości i swoistości domowego testu do badania nasienia SwimCount

28 lutego 2018

W prezentowanym badaniu porównano wyniki domowego testu oceniającego koncentrację plemników ruchliwych w nasieniu (SwimCount) z wynikami mikroskopowego badania nasienia wykonywanego przy użyciu komory Maklera w jednym z 4 profesjonalnych laboratoriów. W badaniu uczestniczyły 4 ośrodki (z Dani, Turcji i Hiszpani), a oceniono 323 próbki od pacjentów z par diagnozowanych z powodu niepłodności oraz od dawców nasienia. Badaczy interesowało jak wysoką czułość i swoistość ma domowy test do oceny nasienia SwimCount w porównaniu z metodą laboratoryjną badania nasienia – innymi słowy, jak bliskie są  wyniki testu „domowego” do wyników uzyskiwanych w profesjonalnym laboratorium, czyli na ile jest on „godny zaufania”.

Po przeprowadzeniu badań i ocenie danych wykazano czułość diagnostyczną testu na poziomie 88,1% oraz swoistość diagnostyczną na poziomie 93,3%. Oznacza to, że 88,1% wyników uzyskanych przy pomocy testu SwimCount jako „nieprawidłowe / wskazujące na problem z płodnością” zostało potwierdzonych jako „nieprawidłowe” w laboratorium, a 93,3% wyników „prawidłowych” uzyskanych w badaniu SwimCount została potwierdzona w laboratorium jako „prawidłowe”. Inaczej mówiąc domowy test do badania nasienia SwimCount jest skuteczny w 88,1% w wykrywaniu nieprawidłowych parametrów nasienia (w zakresie koncentracji plemników ruchliwych) co można tłumaczyć jako wykrywanie niepłodności męskiej (problemów z płodnością męską) w 88,1% przypadków. Jednocześnie w 93,3% przypadków test SwimCount pozwala potwierdzić, że dana próbka jest prawidłowa, czyli że pacjent jest w tym zakresie „zdrowy”.

W związku z uzyskanymi wynikami badacze ocenili, że domowy test do oceny nasienia SwimCount może być stosowany do przesiewowej oceny płodności męskiej, jednak nie jest on substytutem badania nasienia wykonywanego w laboratorium.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Clinical validation of a home test kit for semen quality analysis; comparison with gold standard i.e. conventional sperm counting V. García-Láez; D. Castelló; F. Buyru; T. Ebbesen; A. Gabrielsen; M. Meseguer – plakat prezentowany na Kongresie ASRM (American Society for Reproductive Medicine), San Antonio, USA, 2017

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *