Wysoka gorączka, a jakość nasienia (ruchliwość i liczebność plemników oraz chromatyna plemnikowa)

15 września 2011

Wysoka temperatura jest z jednym czynników odpowiedzialnych za obniżoną jakość nasienia. Dzieje się tak, ponieważ do prawidłowego procesu spermatogenezy niezbędna jest temperatura o 1-2 stopnie niższa niż fizjologiczna temperatura ciała ludzkiego (ok. 36,6°C). Celem przedstawionego tutaj badania była ocena wpływu dwudniowej gorączki o wysokości 39-40°C na parametry nasienia. W tym celu przeprowadzano badanie jednego pacjenta (płodny, 47 lat, niepalący), u którego wystąpiła wysoka gorączka spowodowana grypą. Znane były wyniki badania nasienia przed pojawieniem się gorączki (liczebność, ruchliwość i żywotność plemników, chromatyna plemnikowa, zawartość komórek okrągłych). Następnie zbadano te same parametry po upływie 15, 37, 58, 79 oraz >180 dni od zaistnienia gorączki.

Okazało się, że liczebność plemników była obniżona po 15, 37 i 58 dniach, podczas gdy obniżoną ruchliwość obserwowano po 15 i 37 dniach od wystąpienia gorączki. Natomiast chromatyna plemnikowa była uszkodzona po 15 i 37 dniach. Badanie w dniu 79 i powyżej 180 dnia wykazało, że oceniane parametry wróciły z upływem czasu do stanu sprzed wystąpienia gorączki. Można to tłumaczyć długością procesu produkcji plemników, który trwa 70-80 dni.

Wyniki tego badania mają znaczenie przy włączaniu mężczyzn do programów wspomaganego rozrodu (ART). Epizody choroby z gorączką w niedalekiej przeszłości u mężczyzn mogą zmniejszać szanse  na uzyskanie ciąży u partnerki.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Sergerie, M., Mieusset, R., Croute, F., Daudin, M., i Bujan, L. (2007): High risk of temporary alteration of semen parameters after recent acute febrile illness. Fertil Steril 88, 970 e971-977.

Sergerie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *