Oddania nasienia „po chrześcijańsku” – nasza reakcja na doniesienia medialne

8 października 2018

W ostatnich dniach (a dziś mamy 08-10-2018) ukazało się wiele doniesień nt możliwości użycia do pobrania nasienia „przediurawionej” prezerwatywy. Jeden z portali katolickich, którego nazwy specjalnie nie przytaczam, rekomenduje taką możliwość motywując ją uniknięciem grzechu (1. masturbacji, której mężczyzna dopuszcza się w „tradycyjnym” oddaniu nasienia oraz 2. antykoncepcji, której dopuszcza się chcąc oddać nasienie w czasie stosunku przy użyciu specjalnej prezerwatywy), a niestety liczne media powtarzają ją i przy okazji promują.

Jako Redakcja portalu specjalistycznego chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko takim działaniom. Z punktu widzenia diagnostycznego i medycznego przekłuwanie prezerwatywy nie powinno mieć miejsca, gdyż może prowadzić do fałszywych wyników, a przez to komplikować i tak złożoną diagnostykę.

Od wielu lat na rynku obecne są specjalne prezerwatywy służące pozyskaniu nasienia (ze specjalnego nietoksycznego dla plemników materiału, oraz pozbawione środków plemnikobójczych) np. Male Factor Pak. Obecnie obowiązujące rekomendacje dotyczące wykonywania badania nasienia (zarówno rekomendacje międzynarodowe wg WHO, jak i polskie zgodne z zalecaniami Towarzystw Naukowych – Andrologicznego i Diagnostów Laboratoryjnych) dopuszczają użycie takiej prezerwatywy do pobrania nasienia do badania (szczególnie w przypadkach kiedy pacjent nie może lub z różnych względów nie chce oddać nasienia przez masturbację).

Pomysły na dziurawienie prezerwatyw z punktu widzenia diagnostycznego i medycznego nie mają uzasadnienia i mogą być szkodliwe dla procesu diagnozowania i leczenia pary z problemem niepłodności… Jest tak przede wszystkim dlatego, że mogą spowodować uzyskanie niewiarygodnego wyniku. Dzieje się tak między innymi dlatego, że kwaśne pH pochwy (z którym jednak wnętrze prezerwatywy będzie w kontakcie na skutek jej przedziurawienia) może działać niekorzystnie na plemnik (przede wszystkim może spowodować ich unieruchomienie). Należy pamiętać, że pH nasienia jest zasadowe, a pH pochwy kwaśne (podobnie jak pH moczu). Jeśli do stosunku dochodzi w okresie odpowiednim do zapłodnienia (w okresie okołoowulacyjnym) plemniki natychmiast przechodzą z nasienia do sprzyjającego im śluzu szyjkowego i tak zachowują zdolność ruchu, której nie mają w kontakcie z wydzieliną pochwy. Poza tym dziurawa prezerwatywa nie daje pewności co do kompletności ejakulatu (na temat jakie to jest ważne można przeczytać tutaj: link), a dodatkowo jest bardziej podatna na rozerwanie, co grozi tym, że wcale nie będzie materiału do analizy. Należy też uwzględnić to, że plemniki nie są w ejakulacie rozmieszczone równomiernie – najwięcej jest ich w jego początkowej części, a w przypadku dziury w prezerwatywie to właśnie ta część może zostać utracona lub narażona na kontakt z substancjami negatywnie wpływającymi na plemniki.

 

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *