Obniżenie jakości nasienia na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci oraz postępujące z wiekiem pacjenta – badanie na populacji miasta Kalkuta w Indiach

12 września 2011

Badanie przeprowadzano w dwóch etapach. Pierwszy etap przypadał na lata 80-te (1981-1985), a drugi na początek 21 wieku (2001-2006). W każdym z tych okresów przebadano blisko 2000 mężczyzn w podobnym wieku, u których oceniano:

  • objętość nasienia;
  • ruchliwość całkowitą plemników (ruch postępowy + ruch w miejscu);
  • ruchliwość postępową;
  • koncentrację plemników (liczbę plemników na mililitr).

Okazało się, że na przestrzeni 20 lat obniżyła się średnia objętość nasienia oraz ruchliwość plemników (zarówno ruchliwość całkowita, jak i postępowa), podczas gdy koncentracja plemników nie uległa zmianie. Jeśli chodzi o zmiany w nasieniu związane ze starzeniem się, to udowodniono że ruchliwość plemników staje się słabsza z postępującym wiekiem mężczyzny, podczas gdy koncentracja plemników z wiekiem się zwiększa. Ten wzrost koncentracji plemników z wiekiem autorzy próbują tłumaczyć tym, że rosnące w badanym okresie zanieczyszczenie powodowało tzw. stres oksydacyjny, co z kolei przyczyniało się do zaburzeń w działaniu mechanizmu apoptozy (czyli programowanej śmierci) komórek.

Badanie na populacji miasta Kalkuta w Indiach.

Badanie na populacji miasta Kalkuta w Indiach.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n.med.)

Na podstawie: Mukhopadhyay, D., Varghese, A. C., Pal, M., Banerjee, S. K., Bhattacharyya, A. K., Sharma, R. K., and Agarwal, A. (2010): Semen quality and age-specific changes: a study between two decades on 3,729 male partners of couples with normal sperm count and attending an andrology laboratory for infertility-related problems in an Indian city. Fertil Steril 93, 2247-54.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *