Czy parametry nasienia pogarszają się z wiekiem?

14 września 2011

Pomimo tego, że mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet zachowują zdolność do rozrodu do końca życia, to jednak okazuje się, że z upływem lat ta zdolność maleje. Grupa australijskich badawczy postanowiła przebadać 55 mężczyzn w wieku 52-79 lat i porównać ich wyniki badań nasienia z wynikami uzyskanymi od młodszych mężczyzn. Okazało się, że w grupie mężczyzn starszych obniżona była objętość nasienia, która wyniosła średnio 1,8 ml, podczas gdy w młodszej grupie średnia wynosiła 3,2 ml. Poza tym całkowita liczba plemników (liczba na ejakulat)  wynosiła 206 mln plemników w grupie młodszych mężczyzn, a znamiennie mniej – 74 mln w grupie starszych mężczyzn. Co ciekawe, nie było różnicy w średniej koncentracji plemników (liczba plemników w mln/ml). W grupie starszych mężczyzn gorsza była także morfologia (budowa) plemników: średnio 25 % w grupie „młodszej” i 14% w grupie „starszej”. Zwiększył się głównie odsetek plemników z nieprawidłowościami w obrębie witki. W grupie mężczyzn starszych gorsza była także żywotność plemników, która wynosiła średnio 51% (w grupie młodych mężczyzn – 80%).

W badaniu tym nie oceniano ruchliwości plemników, ponieważ często próbki były dostarczane z domu, po dłuższym niż przewidywany dla oceny ruchliwości czasie od oddania.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Ng, K. K., Donat, R., Chan, L., Lalak, A., Di Pierro, I., and Handelsman, D. J. (2004): Sperm output of older men. Hum Reprod, 19,  1811-5.

Ng

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *