InviMed Warszawa realizatorem mazowieckiego programu in vitro

29 października 2019

Mazowsze rozstrzygnęło konkurs na realizatora samorządowego programu in vitro. Jednym ze zwycięzców została klinika InviMed Warszawa (Medi Partner), która dzięki programowi będzie mogła pomóc nie tylko parom, dla których szansę na dziecko może dać in vitro, ale też dziewczynkom i kobietom, które czeka szkodliwe dla komórek jajowych leczenie onkologiczne.

W konkursie na realizatora programu in vitro dla mieszkańców Mazowsza złożono 10 ofert, wygrały 3: Medi Partner (InviMed Warszawa), Centrum Zdrowia Warszawa (Gameta) oraz Gravida.

Zwycięstwo InviMed Warszawa

InviMed Warszawa należy do największej sieci klinik leczenia niepłodności w Polsce. Dzięki leczeniu w tej klinice na świat przyszło ponad 12 tysięcy dzieci. Umowa między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego a InviMed została już podpisana. Na jej mocy warszawska klinika będzie mogła pomóc nawet kilkunastu parom miesięcznie.

Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc większej liczbie par. Naszą codziennością były pytania o to, czy z programu dla Warszawy mogą skorzystać np. mieszkańcy podwarszawskich miejscowości. Takie osoby często czują się warszawiakami i były rozczarowane, że stołeczny program jest tylko dla mieszkańców miasta. Mazowiecki program będzie dla nich szansą na spełnienie marzenia o dziecku – komentuje wygraną Elżbieta Britmann, dyrektor klinik InviMed w Warszawie.

Nabór uczestników rozpoczął się tuż po podpisaniu umowy z Urzędem. – Lista kilkudziesięciu osób oczekujących na kwalifikację do Programu powstała już w dniu ogłoszenia wyników konkursu. To pokazuje jak wiele osób czekało na ten Program. Umawianie wizyt kwalifikacyjnych rozpoczęliśmy zaraz po podpisaniu umowy, zgodnie z naszą listą. Będziemy je sukcesywnie realizować – mówi dyrektor Britmann i zaprasza do zgłaszania chęci uczestnictwa w programie na Infolinii InviMed pod numerem: 500 900 888.

Niech nie zraża Państwa lista oczekujących. Nie wszyscy, którzy są już na liście, będą mogli od razu skorzystać z dofinansowania. Wiążą nas nie tylko warunki kwalifikacji do Programu czy wymiar umowy z samorządem województwa mazowieckiego, ale także Ustawa o leczeniu niepłodności. Niektóre pary będą musiały zgromadzić jeszcze odpowiednią dokumentację, niektórym mogą pomóc inne metody. Dlatego warto zapisać się na naszą listę i cierpliwie czekać na umówienie swojej wizyty – dodaje dyrektor InviMed Warszawa.

Dofinansowanie do 6000 zł na cykl

W ramach „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego” borykające się z niepłodnością pary mogą liczyć nawet na 80 proc. dofinansowania – maksymalne dofinansowanie do jednej procedury może wynieść nawet 6 000 zł. W zależności od przypadku i liczby cykli IVF kwota dofinansowania będzie wahała się między 5,2 tys. zł a 15,6 tys. zł.

Program mazowieckiego samorządu będzie realizowany w latach 2019-2022. To ważna inicjatywa, dzięki której już nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale całego województwa, będą mieli łatwiejszy dostęp do nowoczesnych usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności. Na realizację programu w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 6,7 mln zł, co pozwoli pomóc w realizacji marzenia o dziecku aż 440 parom.

InviMed dla pacjentek onkologicznych

Dofinansowanie z programu dla Mazowsza mogą uzyskać nie tylko pary, dla których szansę na dziecko może dać metoda in vitro, ale także kobiety przed terapią onkologiczną. W ramach programu przeprowadzonych zostanie 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym (leczeniem, które może zniszczyć rezerwę jajnikową, a przez to też szanse na poczęcie dziecka po zakończonym leczeniu).

W InviMed Warszawa zakwalifikowane do programu pacjentki będą mogły z procedury mrożenia komórek jajowych bezpłatnie. Klinika InviMed zobowiązała się do wykonania tej procedury zachowania płodności bez obciążania pacjentek dopłatami. W innych klinikach procedura mrożenia komórek jajowych zostanie zrefundowana przez Urząd maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.

Bacząc na wymiar społeczny zachowania płodności u pacjentek onkologicznych, postanowiliśmy pokryć praktycznie całość kosztów i zaproponować tym pacjentkom wykonanie pełnej interwencji bez konieczności uiszczania dodatkowych dopłat. Symboliczną kwotę, na którą wyceniliśmy procedurę, w całości pokryje dofinansowanie z Urzędu – wyjaśnia Elżbieta Britmann.

Dla kogo program in vitro Mazowsza?

Program in vitro dla Mazowsza skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego (osoby fizyczne mieszkające na terenie województwa mazowieckiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu), którzy ukończyli 20 lat. Pary, które chcą wziąć udział w programie powinny mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Kobiety aplikujące do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym powinny posiadać stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobę, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej. W programie nie określono dla tej procedury ani dolnej, ani górnej granicy wieku.

Szczegółowe warunki kwalifikacji można znaleźć na stronie Programu: https://www.mazovia.pl/zdrowie/riorytetowedziaaniawojewdztwamazowieckiegowobszarzezdro/program-polityki-zdrowotnej/zaplodnienie-pozaustrojowe–in-vitro/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *