Lepsze nasienie u ojców bliźniaków

23 stycznia 2013

Ciekawych informacji na temat ojców bliźniaków dostarczyło badanie duńskich naukowców opisane w 2007 roku. Otóż wykazali oni, że ojcowie bliźniaków mają lepsze parametry nasienia w porównaniu do ojców dzieci z ciąż pojedynczych. Ojcowie bliźniaków mieli o kilkanaście punktów procentowych wyższą ruchliwość plemników oraz o kilka punktów procentowych lepszą morfologię plemników. Także koncentracja plemników o tych mężczyzn była wyższa. Co ciekawe, dotyczyło to przede wszystkim ojców bliźniaków dwujajowych.
Wyniki te potwierdziły teorię, że uzyskiwanie ciąż bliźniaczych jest miernikiem płodności, co dodatkowo jest także wspierane przez wyniki innych badań pokazujące, że odsetek ciąż bliźniaczych u mężczyzn z obniżonym potencjałem płodności jest także obniżony.

Na podstawie: Hum Reprod. 2007 Mar;22(3):751-5. Epub 2006 Nov 29. Twin pregnancy possibly associated with high semen quality. Asklund C, Jensen TK, Jørgensen N, Tabor A, Sperling L, Skakkebaek NE.

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Plemniki giganty

Maleńka muszka owocówka (łac. Drosophila) ma najdłuższe plemniki wśród wszystkich zwierząt, jeśli... Więcej →

Jak odkryto, że plemniki istnieją i jakie mają zadanie?

W 1677 roku holenderski naukowiec, przyrodnik i przedsiębiorca Antoni van Leeuwenhoek zaobserwował plemniki po... Więcej →

Jak szybki jest plemnik?

Prędkość z jaką ludzki plemnik przemieszcza się w drogach rodnych kobiety jest zależna od momentu cyklu, a... Więcej →

Urodziny bliźniaczek po blisko 12-letnim mrożeniu komórki jajowej

Rekordowo długi czas przechowywania zamrożonej komórki jajowej, wynoszący prawie 12 lat, zakończony... Więcej →

40 rocznica urodzenia pierwszego dziecka z procedury in vitro – 25 lipca 2018

25 lipca 2018 minęło 40 lat od urodzenia pierwszego "dziecka z probówki" - poczętej w listopadzie 1977 roku w... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *