Skuteczność inseminacji podwójnej vs pojedynczej

13 lipca 2013

W połowie 2012 roku opublikowano kolejne badanie opisujące różnice w skuteczności podwójnej inseminacji, w stosunku do inseminacji pojedynczej w danym cyklu. Porównywano 3 typy procedur: 1) pojedynczą inseminację domaciczną (IUI), 2) inseminację doszyjkowa (ang.: intracervical insemination, ICI), po której w następny dzień wykonywano IUI oraz 3) dwie inseminacje domaciczne (2xIUI) wykonane dzień po dniu. Wszystkie inseminacje były wykonywane przy użyciu odmrożonego nasienia dawcy. Na potrzeby badania obserwowano ponad 300 cykli, a za sukces inseminacji uznawano uzyskanie ciąży klinicznej.

W badaniu wykazano, że chociaż procedury z podwójną inseminacją mają nieco wyższe odsetki powodzenia po 3 cyklach (13,7-15,3%, w porównaniu do 10,2% w przypadku inseminacji pojedynczej), to jednak dla tego wyniku nie udało się uzyskać istotności statystycznej przy tej wielkości próbie, co oznacza że statystycznie nie ma różnicy pomiędzy tymi wynikami. Co prawda autorzy tej pracy przyznają, że potrzebne są dalsze badania aby zweryfikować te wyniki, ale wg tej pracy nie ma szczególnego uzasadnienia w wykonywaniu dwóch inseminacji w jednym cyklu.

 

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Chavkin DE, Molinaro TA, Roe AH, Sammel MD, Dokras A. Donor sperm insemination cycles: are two inseminations better than one? J Androl. 2012 May-Jun;33(3):375-80.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *