Fertile Chip – innowacyjna metoda selekcji plemników do zabiegu in vitro (InviMed)

16 stycznia 2019

Fertile Chip to innowacyjna metoda selekcji plemników stosowana w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, opracowana przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce Fertile Chip jest już dostępny w  sieci klinik leczenia niepłodności InviMed, gdzie do końca marca 2019 roku jego stosowanie jako procedury opcjonalnej do IVF będzie bezpłatne.

Dzięki zastosowaniu Fertile Chip embriolog może wyselekcjonować plemniki o najwyższej jakości genetycznej, zwiększając tym samym szanse na uzyskanie prawidłowych zarodków. Metoda została opracowana w latach 2016-2017. Jest efektem prac wielu badaczy z różnych dziedzin nauki. Badania kliniczne prowadzone były w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Turcji, Szwajcarii i we Włoszech. Ich wyniki, które są bardzo obiecujące, zostały zaprezentowane podczas 34. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Co to jest Fertile Chip?

Fertile Chip to specjalistyczne narzędzie. Przypomina płytkę składającą się z mikroskopijnych kanałów zbudowanych w oparciu o znane zasady hydrodynamiczne (mikroprzepływy), które kierują interakcjami pomiędzy plemnikiem a otaczającą go strukturą mikrokanału. Metoda ta – z pogranicza biologii, fizyki, nanotechnologii i inżynierii – pozwala na odwzorowanie zachowania plemników podczas naturalnej wędrówki przez żeński układ rozrodczy. – Droga, którą plemniki pokonują w żeńskim układzie rozrodczym, dla nieprawidłowych plemników jest wręcz nie do przebycia. Naukowcy opracowujący metodę Fertile Chip starali się odtworzyć podobne warunki, by uzyskać plemniki prawidłowe zarówno pod względem strukturalnym, jak i funkcjonalnym. Dzięki temu Fertile Chip zwiększa szansę na uzyskanie zarodka zdrowego pod kątem genetycznym, a zarazem wykazującego wyższą zdolność rozwojową i implantacyjną – wyjaśnia dr Ricardo Faundez, Dyrektor Embriologii Klinik Leczenia Niepłodności InviMed.

Skuteczność Fertile Chip

Wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Stanforda pokazały, że nasienie posortowane przy użyciu urządzenia mikroprzepływowego Fertile Chip ma nie tylko wyższą ruchliwość, ale także charakteryzuje się znacznie wyższym odsetkiem morfologicznie prawidłowych plemników o wysokiej integralności DNA.

Pozytywny wpływ Fertile Chip na skuteczność in vitro potwierdziły też inne badania, które wykazały także wzrost odsetka ciąż przy pierwszym transferze zarodków do 56% w stosunku do 33% (średnia dla Europy) dla procedur in vitro z zastosowaniem standardowych metod selekcji plemników. Jest to możliwe, ponieważ dzięki zastosowaniu Fertile Chip odsetek zapłodnionych oocytów jest znacznie większy, uzyskane zarodki lepiej się rozwijają i w większości implantują, przez co znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie ciąży.

Wyniki badań pokazują, że zastosowanie Fertile Chip zwiększa szanse niepłodnych par nie tylko na uzyskanie prawidłowych zarodków, ale przede wszystkim na zdrową ciążę. Pozwala bowiem obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych zarodków. Stosując stare metody selekcji, nie jesteśmy w stanie uzyskać tak wielu plemników dobrej jakości. Tym bardziej cieszę się, że –  byliśmy pierwszą kliniką w Polsce, która zaoferowała tę metodę swoim pacjentom – dodaje dr Faundez.

Fertile Chip za darmo

Ta innowacyjna metoda jest już dostępna we wszystkich klinikach InviMed jako procedura opcjonalna do in vitro (IVF). Wykorzystywana jest do selekcji prawidłowych plemników. Do końca marca 2019 roku kliniki InviMed nie pobierają od swoich pacjentów dodatkowych opłat za wykorzystanie Fertile Chip podczas procedury zapłodnienia in vitro. Warunkiem skorzystania z promocji są odpowiednie wskazania medyczne.

Źródło: informacja prasowa otrzymana z sieci klinik InviMed

Więcej informacji o Fertile Chip: link

foto_fertile_promocja

foto_fertile_w_polsce

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *