Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w nasieniu jest związana z obniżoną ruchliwością plemników i podwyższoną fragmentacją ich DNA

8 stycznia 2019

Wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus) znany jako HPV należy do rodziny papillomawirusów. Zakażenie tym wirusem przenoszone jest drogą płciową i w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo, przy czym ocenia się, że zakażenie HPV przechodzi większość ludzi. Wyróżnia się nawet do 100 typów tego wirusa, z czego część nazywana jest hrHPV (czyli high-risk HPV). Ta właśnie grupa „wysokiego ryzyka” przyczynia się do powstawania nowotworów (m. in. szyjki macicy, sromu, pochwy czy prącia).

Grupa włoskich naukowców dokonała ciekawej obserwacji, że obecność wirusa HPV w nasieniu jest związana z obniżoną ruchliwością plemników oraz ze wzrostem odsetka plemników o nieprawidłowym indeksie fragmentacji DNA plemnikowego. Przebadali oni ponad 700 pacjentów z par zgłaszających się z powodu problemów z płodnością. Wirusa wykryto w nasieniu 15,5% badanych pacjentów, z czego 11% miało genotypy HPV określane jako high risk. Poza różnicami w parametrach nasienia pomiędzy grupą pacjentów HPV dodatnich i HPV ujemnych, nie wykazano różnic w ocenie klinicznej i w badaniach hormonalnych pomiędzy tymi grupami, które mogłyby tłumaczyć różnice w jakości nasienia.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: High-risk human papillomavirus in semen is associated with poor sperm progressive motility and a high sperm DNA fragmentation index in infertile men. Hum Reprod. 2018 Dec 4. Boeri L, Capogrosso P, Ventimiglia E, Pederzoli F, Cazzaniga W, Chierigo F, Pozzi E, Clementi M, Viganò P, Montanari E, Montorsi F, Salonia A.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *