Związek dojrzałości plemników (ocenianej testem HBA) z oligozoospermią i aneuploidami chromosomalnymi w plemnikach

30 stycznia 2014

Grupa węgierskich naukowców przebadała 45 pacjentów, u których wykonano badanie ogólne nasienia (m.in. koncentracja i ruchliwość plemników), test HBA (wiązania z kwasem hialuronowym, czyli test dojrzałości plemników), oraz badania genetyczne (aberracji chromosomowych w plemnikach). Wykazali oni, że wiązanie z kwasem hialuronowym, a tym samym dojrzałość plemników jest większa u pacjentów z prawidłowymi parametrami nasienia, niż u pacjentów z oligozoospermią (zbyt mała liczba plemników), asthenozoospermią (zbyt mała ruchliwość plemników) oraz oligoasthenozoospermią (zbyt mała liczba i ruchliwość plemników). Dodatkowo, w tym badaniu pokazano, że występowanie aberracji chromosomowych w plemnikach skorelowane jest zarówno z liczbą plemników (im mniejsza koncentracja tym więcej aberracji), jak i z ich zdolnością do wiązania się z kwasem hialuronowym (im mniejsza zdolność do tego wiązania tym większa częstość aberracji).
Badania te w sposób statystyczny mówią o częstości oraz związkach opisywanych parametrów ze sobą. Należy natomiast pamiętać, że takie korelacje nie dotyczą wszystkich pojedynczych przypadków i w praktyce klinicznej zdarzają się zarówno pacjenci z oligozoospermią, u których test HBA wychodzi prawidłowo (dobre wiązanie z kwasem hialuronowym) jak i pacjenci, u których pomimo dobrej koncentracji i ruchliwości, stwierdzamy niewystarczające wiązanie się plemników w teście HBA.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Mokanszki, A., Molnar, Z., Ujfalusi, A., Balogh, E., Bazsane, Z. K., Varga, A., Jakab, A., and Olah, E. (2012): Correlation study between sperm concentration, hyaluronic acid-binding capacity and sperm aneuploidy in Hungarian patients. Reprod Biomed Online 25, 620-6.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *