Chromatyna plemnikowa a szanse na powodzenie w metodach wspomaganego rozrodu (ICSI)

15 września 2011

Czy to w jakim stanie jest chromatyna plemnikowa ma wpływ na skuteczność zapłodnienia naturalnego, czy powodzenia metod wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja domaciczna (IUI), klasyczne zapłodnienie in vitro (IVF), czy docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika (ICSI)? Badanie przeprowadzone przez grupę polskich naukowców przyniosły pozytywną odpowiedź na to pytanie w części dotyczącej metod wspomaganego rozrodu. Badaniu poddano 60 par poddających się procedurze ICSI. Średni wiek mężczyzn wynosił 34 lata, natomiast kobiet 30,5 roku. W nasieniu pacjentów oceniano jakość chromatyny plemnikowej (współczynnik fragmentacji DNA, w skrócie DFI). Na podstawie uzyskanych wyników mężczyzn podzielono na dwie grupy: DFI <15% (39 mężczyzn ze średnim DFI 4%) oraz DFI >=15% (21 mężczyzn ze średnim DFI 23%). Współczynnik DFI poniżej 15% uznawany jest powszechnie za wynik prawidłowy, z dużymi szansami na skuteczne zapłodnienie.

Okazało się, że w grupie pierwszej, w której chromatyna plemnikowa była prawidłowa, uzyskano 11 ciąż (skuteczność prawie 30%), podczas gdy w grupie pacjentów z obniżonym współczynnikiem DFI uzyskano tylko 2 ciąże (10% skuteczności). Wyniki te sugerują, że wynik badania chromatyny plemnikowej pozwala na lepsze oszacowanie szans na powodzenie metody ICSI.

Gdzie wykonać badanie chromatyny plemnikowej: link

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Micinski, P., Pawlicki, K., Wielgus, E., Bochenek, M., and Tworkowska, I. The sperm chromatin structure assay (SCSA) as prognostic factor in IVF/ICSI program. Reprod Biol 2009; 9, 65-70.

Micinski

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *