Obecność wakuoli w jądrach komórkowych plemników jako wartość prognostyczna dla ICSI

22 listopada 2012

W celu ocenienia związku z obecnością wakuoli w jądrach komórkowych plemników, a ich morfologią oraz dla oceny wpływu odsetka plemników zawierających wakuole w jądrze na powodzenie procedury ICSI przebadano nasienie 26 pacjentów (średnia wieku 38,5 lat), których plemniki były użyte do docytoplazmatycznego wstrzyknięcia do komórki jajowej (ICSI). Analizę morfologii plemników wykonano pod immersją (powiększenie obiektywu 100x), a jądro komórkowe uznawano za nieprawidłowe jeśli zawierało 1 lub więcej wakuoli pokrywających więcej niż 4% powierzchni jądra.

Autorzy wykazali, że obecność wakuoli wewnątrzjądrowych jest związana z gorszą morfologią plemników – wakuole były bardzo rzadko obserwowane w plemnikach o prawidłowej morfologii, natomiast w plemnikach nieprawidłowych wakuole występowały znacznie częściej. Obliczono także wartość graniczną odsetka plemników z wakuolami wewnątrzjądrowymi w całej puli plemników, przy której występuje różnica w powodzeniu procedury ICSI (rozumianego jako zagnieżdżenie zarodka i ciąża). Wartość ta wyniosła nieco ponad 20% – u pacjentów, u których odsetek plemników z wakuolami wewnątrzjądrowymi był ≤20,28% odsetek prawidłowych implantacji i ciąż był znacznie wyższy. Ponieważ autorzy nie zaobserwowali różnic zależnych od wakuolizacji jądra komórkowego plemników w odsetku prawidłowych zapłodnień i jakości zarodków po 2 dobach, a jedynie w odsetku implantacji i ciąż, prawdopodobnie obecność wakuoli w jądrze komórkowym nie ma wpływu na wczesne etapy rozwoju zarodka. Autorzy wskazują, że wakuolizacja jąder komórkowych plemników jest prawdopodobnie powiązana z uszkodzeniami w DNA co skutkuje zaburzeniami w dalszym rozwoju zarodków.

 

Na podstawie: Doriana Falagario, Anna Maria Brucculeri, Raffaella Depalo, Paolo Trerotoli, Ettore Cittadini, Giovanni Ruvolo Sperm head vacuolization affects clinical outcome in ICSI cycle. A proposal of a cut-off value. J Assist Reprod Genet. 2012

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *