Czy przebywanie w wysokich górach może mieć negatywny wpływ na nasienie?

6 czerwca 2021

Badania nad wpływem alpinizmu i przebywania na dużych wysokościach nad poziomem morza (n.p.m.) na płodność męską i jakość nasienia nie są bardzo liczne, ale jednak kilka grup badawczych podjęło ten temat.

Okazało się, że przebywanie na wysokościach powyżej 2000 m.n.p.m. miało negatywny wpływ na ruchliwość i morfologię (budowę) plemników.

Badano też alpinistów przebywających na bardzo dużych wysokościach – u 5 alpinistów wspinających się do wysokości  5600 m.n.p.m. zaobserwowano spadek koncentracji plemników z średnio 53 do 16 milionów na mililitr (mln/ml) oraz spadek ruchliwości z 57 na 37%. Inne badania tej samej grupy naukowej wykazały, że 5-dniowy trekking na wysokości 900-5895 m.n.p.m. spowodował pogorszenie ruchliwości postępowej plemników.

W jeszcze innym badaniu obserwowano grupę żołnierzy pełniących służbę na wysokości 5380 m.n.p.m. przez 12 miesięcy – oceniano u nich nie tylko parametry nasienia, ale także stężenia hormonów płciowych (prolaktyny, LH, FSH i testosteronu) pozostające w ścisłym związku z regulacją procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników. Okazało się, że efekty przebywania na dużej wysokości były w tej grupie negatywne właściwie w kontekście większości parametrów nasienia (ruchliwość, żywotność, liczebność) oraz stężeń hormonów (LH, prolaktyny i testosteronu). Pocieszający może być za to fakt, że w większości wróciły one do wcześniejszych poziomów po 6 miesiącach od zakończenia pobytu obserwowanych mężżczyzn na dużej wysokości.

Wydaje się, że te nieprawidłowości w nasieniu występujące pod wpływem wysokości związane są zarówno ze zmniejszoną zawartością tlenu w powietrzu i związaną z tym hypoksją (niedotlenieniem organizmu), jak i ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym.

Na podstawie:

  1. High Alt Med Biol. 2015 Sep;16(3):216-22. Exposure to Hypoxia at High Altitude (5380 m) for 1 Year Induces Reversible Effects on Semen Quality and Serum Reproductive Hormone Levels in Young Male Adults. Jiang He, Jianhua Cui, Rui Wang, Liang Gao, Xiaokang Gao, Liu Yang, Qiong Zhang, Jinjun Cao, Wuzhong Yu
  2. Am J Mens Health. 2017 May;11(3):654-662. The Impact of Intense Exercise on Semen Quality. Paweł Jóźków, Marco Rossato
Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Sport wyczynowy i jego wpływ na płodność męską

Mówią, że sport to zdrowie! Czy jednak w odniesieniu do płodności jest tak samo? Szczególnie w odniesieniu... Więcej →

Gorsza jakość nasienia u rowerzystów?

Fakt możliwych uszkodzeń w męskim układzie moczowo-płciowym na skutek jazdy na rowerze jest szeroko... Więcej →

Anaboliki, steroidy płciowe i ich wpływ na płodność mężczyzn i jakość nasienia

Stosowanie steroidów płciowych, androgenów, jako substancji anabolicznych, mających na celu budowanie masy... Więcej →

Palenie papierosów a chromatyna plemnikowa i jakość nasienia

Pytanie, czy chromatyna plemnikowa i jakość nasienia są uszkadzane przez palenie papierosów nurtuje wiele par... Więcej →

Pogarszanie się jakości nasienia w populacji mężczyzn w Paryżu na przestrzeni 20 lat

W 1995 roku przedstawiono wyniki badań prezentujące, jak od roku 1973 do 1992 zmieniały... Więcej →

Dieta, a niepłodność męska – czy to co jemy ma wpływ na nasze szanse na potomstwo?

Niepłodność partnerska jest często efektem synergistycznego wpływu kilku czynników. Wpływ czynników... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *