Sport wyczynowy i jego wpływ na płodność męską

7 czerwca 2022

Mówią, że sport to zdrowie! Czy jednak w odniesieniu do płodności jest tak samo? Szczególnie w odniesieniu do męskiej płodności. Badania nie są do końca jednoznaczne, jednak wskazują na to, że sport wyczynowy może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia. Z drugiej strony, rekreacyjne uprawianie sportu nie wywiera takiego efektu lub ma nawet wpływ pozytywny na parametry plemników. Jak to mówią – trzeba znać proporcje. Poniżej przedstawiamy sporty, które są najczęściej posądzane o negatywny wpływ na jakość nasienia i płodność.

Kolarstwo, jazda na rowerze

Kolarstwo i jazda na rowerze jest postrzegane jako jedno z najbardziej newralgicznych sportów, najbardziej „niebezpiecznych” dla męskiej płodności. Związane jest to z mechanicznym wpływem siodełka bezpośredni na jądra, a także ze związanym z tym przegrzaniem jąder, ciasnymi strojami i hypogonadysmem. Badania pokazują, że kolarstwo miało związek z nieprawidłową morfologią plemników oraz pogorszoną ich ruchliwością. Jedno z badań przeprowadzono na grupie 36 młodych kierowców tzw. taksówek rowerowych. Okazało się, że jakość ich nasienia jest znacząco niższa niż u mężczyzn którzy takiej pracy nie wykonywali. U rowerowych „taksówkarzy” pogorszyła się zarówno objętość nasienia, jak i liczba plemników, ruchliwość ogólna i postępowa plemników oraz morfologia plemników. W tych badaniach wykazano także, że wymienione parametry były tym gorsze im dłużej dany mężczyzna pracował jako riksiarz. Inne badania w tej materii wykazały, że jazda na rowerze w wymiarze czasu >5h lub >1.5h w tygodniu także miały negatywny wpływ na liczebność plemników i ich ruchliwość.

Bieganie

Co do zasady, bieganie na długich dystansach też jest postrzegane jako przyczynek do pogorszenia się jakości nasienia. Dzieje się tak ze względu na przegrzanie jąder, ale także ze względu na możliwe zaburzenia w profilu hormonalnym (w zakresie gonadotropin, testosteronu, a także hormonów związanych ze stresem np. kortyzolu, hormonów nadnerczowych, endorfin). Już w badaniach z 1994 roku wykazano, że bieganie na dystansie 108 km na tydzień przez 12 miesięcy powodowało pogorszenie w parametrach nasienia (koncentracji i ruchliwości). Tego pogorszenia nie obserwowano u mężczyzn przemierzających odległości rzędu 40-56 km na tydzień w skali roku. Inne badanie (z podobnego czasu bo z 1995 roku) na grupie 24 maratończyków potwierdziło negatywny wpływ dużego wysiłku fizycznego na jakość nasienia (koncentrację i morfologię plemników).  Nowsze badania (rok 2009), w których obserwowano grupę w większości płodnych mężczyzn przez ponad rok pokazały, że intensywność treningu oraz jego długość miała związek z pogarszającymi się wynikami badania nasienia (pogorszała się zarówno ruchliwość, morfologia jak i koncentracja), jednakże pogarszające się wyniki nadal pozostawały w zakresie normy dla płodnych mężczyzn. Co także ważne, parametry wracały do poziomu sprzed badania po jego zakończeniu, czyli po zaniechaniu intensywnego wysiłku fizycznego.  

Inne sporty

Wśród innych sportów, których wpływ na jakość nasienia badano można wspomnieć jeszcze o wszelkich sportach wyczynowych, w których można by rzec “codziennością” jest stosowanie sterydów anabolicznych (testosteronu i jego pochodnych). W tych przypadkach jednak to nie wpływ samego sportu na plemniki jest negatywny, ale właśnie stosowanie wymienionych związków.

Na podstawie: Am J Mens Health. 2017 May; 11(3). The Impact of Intense Exercise on Semen Quality. Paweł Jóźków, Marco Rossato

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Anaboliki, steroidy płciowe i ich wpływ na płodność mężczyzn i jakość nasienia

Stosowanie steroidów płciowych, androgenów, jako substancji anabolicznych, mających na celu budowanie masy... Więcej →

Czynniki mające negatywny wpływ na jakość nasienia – podsumowanie

Otrzymanie wyniku badania nasienia w wielu przypadkach stawia pacjentów przed diagnozą i faktem, iż jakość... Więcej →

Rola antyoksydantów w leczeniu niepłodności u mężczyzn

Streszczenie Stres oksydacyjny spowodowany jest zachwianiem równowagi między wytwarzaniem tzw. reaktywnych... Więcej →

Dieta, a niepłodność męska – czy to co jemy ma wpływ na nasze szanse na potomstwo?

Niepłodność partnerska jest często efektem synergistycznego wpływu kilku czynników. Wpływ czynników... Więcej →

Czy palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka dla obniżonej jakości nasienia?

Naukowcy ze szpitala w Aarhus w Danii przeprowadzili w latach 1987 – 2004 aż 7 niezależnych badań... Więcej →

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na jakość materiału genetycznego plemników

Czy chromatyna plemnikowa, czyli materiał genetyczny plemników, mogą być uszkadzane przez zanieczyszczenie... Więcej →

Czy przebywanie w wysokich górach może mieć negatywny wpływ na nasienie?

Badania nad wpływem alpinizmu i przebywania na dużych wysokościach nad poziomem morza (n.p.m.) na płodność... Więcej →

Interpretacja wyników badania nasienia

Wynik badania ogólnego nasienia oceniać powinno się wykorzystując wytyczne np. WHO (Światowej Organizacji... Więcej →

Błędy najczęściej popełniane przy interpretacji wyniku ogólnego badania nasienia

Sama analiza nasienia nie jest zadaniem prostym, tak samo jak nie zawsze prosta jest interpretacja... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *