Czy palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka dla obniżonej jakości nasienia?

15 września 2011

Naukowcy ze szpitala w Aarhus w Danii przeprowadzili w latach 1987 – 2004 aż 7 niezależnych badań dotyczących jakości nasienia, w których udział wzięło ponad 2500 mężczyzn z różnych państw i regionów (głównie z Danii, ale także z Włoch, Belgii, wielkiej Brytanii, Polski, Szwecji, Grenlandii i Ukrainy). Badani mężczyźni mieli od 17 do 67 lat, wykonywali różne zawody i nie leczyli się z powodu niepłodności. Każdy pacjent dostarczył próbkę nasienia, próbkę krwi oraz wypełnił kwestionariusz dotyczący trybu życia i czynników zdrowotnych w tym palenia papierosów, cygar, fajek itp. z uwzględnieniem dokładnej ich liczby. Pacjenci zostali podzieleni na 4 grupy: osób obecnie niepalących (59% pacjentów), palących <=10 papierosów dziennie (17% pacjentów), palących 11-20 papierosów dziennie (20% pacjentów), oraz palących >20 papierosów dziennie (4% pacjentów).

Wyniki badania pokazały między innymi, że w grupie mężczyzn palących >20 papierosów dziennie średnia ilość plemników na mililitr nasienia jest o 19% mniejsza niż u mężczyzn niepalących. O jeszcze wyższy procent (29%) zmniejszyła się średnia ilość plemników w całym ejakulacie, podczas gdy ich ruchliwość zmniejszała się średnio o 13% pomiędzy grupą mężczyzn niepalących, a palących najwięcej. Najbardziej widoczne różnice zaistniały pomiędzy grupą niepalących i palących <20 papierosów dziennie. Jednak także w pozostałych grupach palaczy widoczny był trend w kierunku pogorszających się parametrów nasienia (mniejsze liczba plemników na ejakulat, odsetek ruchliwych plemników i objętość ejakulatu).

Ze względu na to, że prezentowane badanie obejmowało liczną grupę pacjentów, jego wyniki mają dużą wartość i wskazują na to, że palenie może negatywnie wpływać na płodność mężczyzny obniżając parametry jego nasienia.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Ramlau-Hansen CH, ThulstrupAM, Aggerholm AS, JensenMS, Toft G, Bonde JP. Is smoking a risk factor for decreased semen quality? A cross-sectional analysis. Hum Reprod 2007;22:188–96.

Ramlau

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Palenie papierosów a chromatyna plemnikowa i jakość nasienia

Pytanie, czy chromatyna plemnikowa i jakość nasienia są uszkadzane przez palenie papierosów nurtuje wiele par... Więcej →

Rola antyoksydantów w leczeniu niepłodności u mężczyzn

Streszczenie Stres oksydacyjny spowodowany jest zachwianiem równowagi między wytwarzaniem tzw. reaktywnych... Więcej →

Czynniki mające negatywny wpływ na jakość nasienia – podsumowanie

Otrzymanie wyniku badania nasienia w wielu przypadkach stawia pacjentów przed diagnozą i faktem, iż jakość... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *