Relacja z Trzeciego Międzynarodowego Kongresu Medycznego „Kobieta i Mężczyzna. Zdrowie reprodukcyjne i seksualne”

28 czerwca 2014

W dniach 13-14 czerwca br. w Łodzi odbył się Trzeci Międzynarodowy Kongres Medyczny z cyklu „Kobieta i Mężczyzna. Zdrowie reprodukcyjne i seksualne”. Kongres zgromadził w salach konferencyjnych Hotelu DoubleTree by Hilton prawie 300 lekarzy z kraju i zagranicy.

Komitetowi Organizacyjnemu Kongresu przewodniczyli uznani specjaliści w dziedzinie seksuologii – prof.  Zbigniew Lew-Starowicz, ginekologii – prof. Romuald Dębski oraz urologii – prof. Marek Sosnowski.

Na Kongres przybyło wielu znanych i cenionych naukowców z 6 krajów. Wśród prelegentów można wymienić zarówno specjalistów z zakresu ginekologii, urologii i seksuologii, jak również psychiatrii, endokrynologii, kardiologii czy onkologii. Tak szeroka tematyka Kongresu pozwoliła zwrócić uwagę na wielowymiarowość zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Kongres zainaugurował wykład prelegentek z Wielkiej Brytanii –  Sally Turner oraz Sabine Tyrvainen, reprezentujących organizację pacjentek Women4Real. Ich interesująca prezentacja była okazją do zapoznania się z tematem wulwodynii oraz pomogła lepiej zrozumieć sytuację kobiet cierpiących na tę chorobę.

Podczas pierwszej sesji Kongresu pułapkom seksualnym ciała i umysłu przyjrzeli się wybitni specjaliści – dr Stanisław Dulko, prof. Kazimierz Krajka oraz ikona polskiej seksuologii – prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Dr Ewa Baszak-Radomańska oraz dr Monika Łukasiewicz przedstawiły schorzenia na które cierpią kobiety – wulwodynię i pochwicę. W sesji międzynarodowej wykład wygłosił prof. Jerzy Gajewski z Dalhousie Univeristy, który przedstawił najnowszą metodę leczenia pęcherza nadreaktywnego – neuromodulację krzyżową. Jest ona od lat stosowana z powodzeniem w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Unii Europejskiej. Inne metody leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego przedstawił prof. Zbigniew Wolski. Temat zdrowia seksualnego mężczyzn poruszyli m.in. holenderski prof. Marcel D. Waldinger, który omówił metody leczenia zaburzeń wytrysku oraz prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer, która w swoim wystąpieniu skupiła się na męskim czynniku w niepłodności par. O tym jak choroby prostaty wpływają na jakość życia seksualnego mężczyzn opowiadała prof. Barbara Darewicz oraz dr Yacov Reisman z Amsterdamu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady dotyczące zagadnień transpłciowości oraz fobii seksualnych. Temat uzależnienia od seksu poruszył dr Michał Lew Starowicz w prelekcji o frapującym tytule „How much sex is too much, czyli kiedy seks staje się chorobą”.

W sesji urologicznej poruszono m.in. problem zaburzeń erekcji, zaburzeń hormonalnych u mężczyzn po 50. roku życia  oraz czynników zawodowych i stylu życia na płodność. Sesja ginekologiczna przedstawiła takie kwestie jak problem zmniejszonego pożądania u kobiet (hipolibidemii) oraz techniki ginekologii estetycznej. W ramach sesji ginekologicznej prof. Grzegorz Jakiel z Warszawy przedstawił także różne aspekty porodu z mężem.

Tak wyczerpujący program naukowy, korzystający z dorobku kilku nauk z pewnością zaspokoił oczekiwania przybyłych gości oraz był potężną dawką najnowszej wiedzy medycznej. Urozmaiceniem obrad Kongresu była niewątpliwie bogata oferta wystawiennicza.

Organizatorzy zapewnili również uczestnikom chwile relaksu i rozrywki zapraszając na uroczysty wieczór połączony z koncertem zespołu Beatles For Sale oraz bankietem.

Ponadto, podczas gali wieczornej, a także w trakcie trwania Kongresu zostały wręczone statuetki „Kobieta i Mężczyzna”. Statuetki otrzymali trzej specjaliści za wybitne osiągnięcia interdyscyplinarne na polu seksuologii. Laureatami nagrody zostali prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – ginekolog, prof. Barbara Darewicz – urolog oraz dr Stanisław Dulko – seksuolog.

Na zakończenie prof. Zbigniew Lew-Starowicz zaprosił do Trójmiasta na kolejną edycję Kongresu KOBIETA I MĘŻCZYZNA. ZDROWIE REPRODUKCYJNE I SEKSUALNE, która planowana jest na czerwiec 2016 roku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *