FertilCount – domowy test do samodzielnej, prostej i szybkiej oceny koncentracji plemników

23 czerwca 2013

FertilCount to szybki i prosty w wykonaniu test męskiej płodności, który pozwala ustalić orientacyjną liczbę plemników w nasieniu, a konkretnie koncentrację plemników w mililitrze nasienia. Jest to test który pacjent może wykonać samodzielnie w domu, nie jest wymagana specjalistyczna aparatura. Test zawiera wszystkie materiały potrzebne do wykonania samodzielnie dwóch analiz (2 pojemniki na nasienie z przykrywką, 2 testy kasetkowe (zdjęcie poniżej), 2 kroplomierze, a także potrzebne roztwory oraz instrukcję w języku polskim i angielskim.

Pomimo, że skuteczność tego testu wg producenta jest bardzo wysoka (wynosi 97%) należy pamiętać, że test FertilCount określa jedynie liczbę plemników, nie biorąc pod uwagę innych parametrów np. ruchliwości, żywotności czy budowy plemników, ani też innych parametrów które rutynowo określa się wykonując badanie nasienia w laboratorium. Z tego względu ten test należy traktować jako przesiewowy, jako badanie wstępne. W przypadku wyniku negatywnego zalecana jest konsultacja z lekarzem. W przypadku wyniku pozytywnego, ale jednocześnie przedłużającego się okresu starań o ciążę, także zalecana jest konsultacja lekarska w celu bardziej precyzyjnego określenia stanu płodności.

 

Używając tego testu można określić czy w nasieniu znajduje się więcej czy mniej  niż 20milionów plemników na ml. Wartość ta jest przyjmowana jako granica płodności, chociaż obecnie WHO zmniejszyło tą wartość do 15 mln/ml. Nie mniej jednak pozwala to na orientacyjne określenie czy plemników jest wystarczająco dużo, czy też zbyt mało.

W opakowaniu znajdują się dwa zestawy do wykonania  2 niezależnych badań.

Cena zestawu (2 testy) to 139zł (plus 12 zł kosztów przesyłki kurierem) – najniższa cena w Polsce! + GRATIS

[form fertilcount]

 

Po wysłaniu zamówienia proszę sprawdzić skrzynkę e-mailową (także spam) ponieważ powinni Państwo otrzymać e-mail z dalszą instrukcją i numerem konta do wpłaty. W razie braku takiego e-maila prosimy o kontakt: kontakt{at}badanie-nasienia.pl

 

Interpretacja wyników testu FertilCount:

Pozytywny wynik testu oznacza, że koncentracja plemników w tej próbce  jest równa lub większa niż 20 mln na mililitr.

Negatywny wynik testu oznacza, że koncentracja plemników w tej próbce jest mniejsza niż 20 mln na mililitr. W takim przypadku należy powtórzyć test i skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać, że negatywny wynik testu nie w każdym przypadku oznacza niepłodność. W wielu przypadkach płodność jest jedynie obniżona, ale uzyskanie ciąży na drodze naturalnej nie jest wykluczone. Jednak w innych przypadkach konieczna jest bardzie szczegółowa diagnostyka i leczenie.

Poza tym, z przyczyn opisanych powyżej, pozytywny wynik testu nie daje 100% gwarancji płodności.

 

Wykonanie:

Do testu załączona szczegółową instrukcję w języku polskim, która jasno wyjaśnia w jaki sposób wykonać test prawidłowo i jak odczytać wyniki. Wykonanie testu zajmuje jedynie kilka minut i jest bardzo proste. Po oddaniu nasienia (pojemnik do oddania znajduje się w zestawie FertilCount) należy odczekać minimum 15 minut, aż nasienie zmieni swoją konsystencję na płynną. Następnie do kasetki testu (obrazek poniżej) nakrapla się nasienie (do okienka oznaczonego literką T) oraz dwa odczynniki, odpowiednio do okienka oznaczonego literkami R i T.

Okienka zmieniają kolory na odcienie niebieskiego. Wynik testu odczytuje się na podstawie porównania kolorów po 5 minutach. Jeśli kolor niebieski w okienku testowym (T) jest ciemniejszy niż w okienku R to w próbce nasienia było 20 mln plemników na mililitr lub więcej. Natomiast kiedy odcień niebieskiego jest jaśniejszy to w próbce nasienia było mniej niż 20 mln plemników na mililitr, co oznacza obniżony potencjał płodności.

 

Na rynku dostępne są także testy pozwalające określić jednocześnie nie tylko koncentrację plemników ale także ich ruchliwość (np. test FertilityScore), a więc dwa parametry zamiast jednego (zobacz więcej informacji: tutaj). Jednakże przewagą testu FertilCount jest prostota i szybkość wykonania.

Udostępnij

One comment

  1. MAgda pisze:

    MOj maz wykonal ten test – wynik 2 razy negatywny – poszedl na badaniae nasienia a tak 48mln/mililitr plemnikow. Nie polcema tego testu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *