Obecność drobnoustrojów tlenowych w nasieniu

2 listopada 2014

W 2014 roku opublikowana została kolejna praca dotycząca tematyki obecności drobnoustrojów w nasieniu, co związane jest z występowaniem stanów zapalnych męskiego układu rozrodczego.

W badaniu przebadano 72 niepłodnych mężczyzn, u których lekarz prowadzący podejrzewał występowanie stanu zapalnego w męskim układzie rozrodczym. Zgodnie z wynikami tych badań drobnoustrojami które są najczęściej spotykane w nasieniu były Ureaplasma (obecna w aż w 33% próbek), Enterococcus faecalis (12.5%) i Escherichia coli (12.5%). Innymi wykrytymi drobnoustrojami były Staphylococcus aureus (7%), Chlamydia trachomatis (7%) i Candida sp. (5.6%). Na uwagę zasługuje fakt, że do wykrycia bakterii z rodzaju Ureaplasma czy Chlamydia konieczne jest wykonanie specyficznego testu – nie wystarczy tutaj posiew tlenowy.

Okazało się, że większość izolowanych bakterii była wrażliwa na przynajmniej jeden (a zwykle na więcej) z rutynowo stosowanych antybiotyków, co dobrze wróży jeśli chodzi o możliwości leczenia tego typu infekcji.

W opisywanym badaniu wykazano także, że obecność leukocytów nie jest jednoznacznie związana z obecnością drobnoustrojów w nasieniu, choć taki związek jest obserwowany w  wielu innych badaniach. Co ciekawe, w tym badaniu nie wykazano związku obecności bakterii z jakością nasienia (podstawowymi parametrami takimi jak koncentracja, ruchliwość, żywotność czy morfologia).

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Filipiak E, Marchlewska K, Oszukowska E, Walczak-Jedrzejowska R, Swierczynska-Cieplucha A, Kula K, Slowikowska-Hilczer J. Andrologia. 2014 Sep 11.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *