POSTĘPY ANDROLOGII ONLINE – NUMER 2018, 5 (2)
20 marca 2019Informujemy, że ukazał się nowy numer czasopisma POSTĘPY ANDROLOGII ONLINE, 2018, 5 (2), dostępny na stronie czasopisma: http://www.postepyandrologii.pl/
SPIS TREŚCI NUMERU 2018, 5 (2):
Konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (Lublin 2018)- Sprawozdania i Streszczenia
Czynniki genetyczne w patogenezie łagodnego rozrostu prostaty
Aleksandra Rył, Iwona Rotter, Maria Laszczyńska
Analiza molekularna genów związanych z androgenami, ich metabolizmem oraz z regulacją procesów stanów zapalnych wydaje się być istotna w aspekcie badania przyczyn łagodnego rozrostu prostaty. Znajomość polimorfizmów genów ważnych w etiologii rozrostu gruczołu krokowego może pomóc w badaniu przesiewowym ryzyka choroby oraz w zrozumieniu złożonych interakcji związanych z genezą i postępem choroby. W dostępnym piśmiennictwie brakuje jednoznacznych doniesień o istotnych markerach genetycznych w łagodnym rozroście prostaty. Istnieje jednak duża liczba publikacji naukowych wskazujących na marginalny związek określonych polimorfizmów z ryzykiem i objawami łagodnego rozrostu prostaty. Stąd też istotne są poszukiwania w obrębie dużych populacji, molekularnych markerów i określenie ich możliwej roli w patogenezie i obrazie klinicznym łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Hyperthermia and sperm quality – a risk factor for male infertility or contraceptive target
Monika Fraczek, Marzena Kamieniczna, Marta Budzinska, Maciej Kurpisz
Bakteriospermia i jej wpływ na parametry nasienia mężczyzn
Marcin Radko, Andrzej Bogdanowicz, Tomasz Syryło
Bakteriospermia bezobjawowa definiowana jest jako obecność bakterii w nasieniu bez klinicznych objawów zakażenia układu płciowego męskiego. Spośród licznych czynników środowiskowych, które mogą wpływać na jakość nasienia, a zatem na płodność mężczyzny, zakażenie dróg wyprowadzających nasienie uznawane jest za jeden z najistotniejszych. Z dostępnego piśmiennictwa wynika, że nawet 15% przypadków dotyczących zaburzeń płodności może być spowodowane bakteriospermią. Ostre, objawowe zapalenie w obrębie układu płciowego męskiego wymaga częstych interwencji lekarskich. Niemniej jednak, pacjenci z zaburzonymi parametrami nasienia bez klinicznych objawów zapalenia nadal pozostają niediagnozowani. Co więcej, często bagatelizowany jest negatywny wpływ bakteriospermii na parametry seminologiczne, która może powodować: 1) zmianę barwy, zapachu i pH nasienia, 2) aglutynację i agregację plemników, 3) uszkodzenie ich błony komórkowej, akrosomu, mitochondriów, 4) wzrost fragmentacji plemnikowego DNA, i w konsekwencji, 5) obniżenie ruchliwości i żywotności męskich gamet. Istotny wydaje się fakt, iż najczęściej bezobjawowe zakażenia układu płciowego męskiego dotyczą więcej niż jednego narządu. Patofizjologiczne mechanizmy wpływu bakterii na jakość nasienia i płodność są złożone i wynikają z bezpośredniego lub pośredniego działania patogenów, cytokin i reaktywnych form tlenu zarówno na męskie gamety, jak i proces spermatogenezy.
Europejski Kongres Andrologiczny – sprawozdanie z przebiegu
Jolanta Słowikowska-Hilczer