Chlamydioza: zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis

15 września 2011

W kontekście badania nasienia najbardziej interesującą bakterią z rodzaju Chlamydia jest Chlamydia trachomatis. Charakterystyczną cechą bakterii z tego rodzaju jest to, że żyją one wewnątrz komórek gospodarza (są wewnątrzkomórkowymi pasożytami), ponieważ nie potrafią wytwarzać własnych związków wysokoenergetycznych (ATP).
Chlamydia trachomatis i powodowana przez nią chlamydioza jest uznawana za jedną z chorób najczęściej przenoszonych drogą płciową. Może być przyczyną stanów zapalnych narządów płciowych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niepłodności, powikłań ciąży (w tym zapaleń płuc i gałki ocznej u noworodków). Poza tym, że zakażenie tą bakterią objawia się w narządach płciowych, może też dawać objawy w innych narządach (stawach, wątrobie, układzie nerwowym, układzie krążenia i oddechowym). Często zakażenie może przebiegać bezobjawowo.

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka obecności Chlamydia trachomatis jest trudna i kosztowna.

Chociaż Chlamydia trachomatis jest bakterią, to nie może być ona wykryta w przeprowadzanych rutynowo posiewach mikrobiologicznych. Dla tej bakterii muszą być zastosowane specjalne metody hodowli (w zarodku krzym lub hodowlach tkankowych), ponieważ może się ona rozwijać tylko w innej żywej komórce.

Najskuteczniejszą metodą wykrywania tej bakterii są testy genetyczne (PCR) z materiału biologicznego (wymazów z miejsc potencjalnego występowania bakterii). Zakażenie Chlamydia diagnozuje się metodami enzymatycznymi lub immunofluorescencyjnymi  z wymazów z cewki moczowej lub z nasienia (u mężczyzn) lub z wymazów z szyjki macicy (u kobiet) oraz dzięki hodowli na specyficznych podłożach. Można też oznaczać poziom specyficznych przeciwciał we krwi.

Leczenie zwykle polega na stosowaniu antybiotyków. Konieczne jest jednoczesne leczenie obojga partnerów seksualnych, gdyż w przeciwnym razie dochodzić będzie do ponownego zakażenia.

Gdzie wykonać badanie: link

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *