Pytanie: Co to są ciałka żelatynowe i co oznacza ich obecność w nasieniu?

12 września 2011
Cialka żelatynowe

Odpowiedź:  Ciałka żelatynowe są nieulegającymi upłynnieniu elementami nasienia, występującymi u niektórych mężczyzn. Są one drobne, jednak widoczne gołym okiem i mają galaretowatą konsystencję. Jak dotąd nie stwierdzono, aby ich obecność miała związek z parametrami nasienia (ruchliwością, żywotnością, liczebnością czy budową plemników) – obecność ciałek żelatynowych ani nie pogarsza wymienionych parametrów, ani ich nie poprawia. Pomimo braku wpływu oraz nieznajomości funkcji ciałek żelatynowych przyjęło się, aby zapisywać ich obecność na wyniku badania nasienia. Jeśli ciałek żelatynowych jest w nasieniu dużo, to mogą one nieco utrudniać wykonanie samego badania. Zdarza się czasem, że ciałka żelatynowe stanowią dużą część objętości nasienia, co szczególnie przy niewielkich jego objętościach zawyża liczbę plemników wyrażaną na ejakulat.

Cialka żelatynowe

Ciałka żelatynowe

 

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Spermatydy komórki okrągłe

Aglutynacja plemników – co to oznacza?

Aglutynacja plemników to zjawisko obserwowane w nasieniu, polegające na tym, że ruchliwe plemniki przylegają... Więcej →

Dodatkowe testy i badania nasienia

Poza badaniem ogólnym nasienia (spermiogramem) laboratoria dysponują obecnie wieloma innymi możliwościami... Więcej →

Interpretacja wyników badania nasienia

Wynik badania ogólnego nasienia oceniać powinno się wykorzystując wytyczne np. WHO (Światowej Organizacji... Więcej →

6 comments

 1. Remik pisze:

  Zdjęcie jest słabej jakości.
  Czy ciałka żelatynowe mogą mieć biały (bielszy od nasienia) kolor?
  Obserwuję w swoim nasieniu drobne, galaretowe elementy po upłynnieniu nasienia, jednak koloru białego. Widoczne gołym okiem, jednak niewielkie i w małej liczbie.
  Czy mogą to być ciałka żelatynowe?

 2. eliza pisze:

  prawdopodobnie tak, są to ciałka żelatynowe… ciałka żelatynowe zwykle są bezbarwne/przezroczyste, ale czasem moga być tez lekko podbarwione… ich najważniejsza cecha jest taka, że wyglądaja jak kawałki żelatyny. rozmiar tez moze być bardzo różny, tak samo jak ich liczba w ejakulacie

 3. Dano pisze:

  Długo szukałem i wreszcie znalazłem jakieś informacje na ten temat tutaj.
  Z tego co tu wyczytałem , ciałka żelatynowe nie są nietypowym zjawiskiem i jednak występują u mężczyzn, co jest odrobine pocieszające. W moim przypadku wygląda to jak na zdjęciu , jest ich sporo i mają żółtawe zabarwienie. Problem pojawia się przy wytrysku, gdyż mam odczucie zblokowania, zapewne przez ich większą średnice i konsystencję . Czy są dostępne jakieś informację na temat ciałek żelowych ? czy trzeba to leczyć ? .Byłem z tym u urologa , odniosłem wrażenie że chyba nie zna tego problemu. Zalecił mi jedynie regularne stosunki. Szukając informacji na własną rękę natknąłem się na fora internetowe , gdzie lekarze mówią żę może być to stan zapalny najądrzy.

 4. Dano pisze:

  Długo szukałem i wreszcie znalazłem jakieś informacje na ten temat tutaj.
  Z tego co tu wyczytałem , ciałka żelatynowe nie są nietypowym zjawiskiem i jednak występują u mężczyzn, co jest odrobine pocieszające. W moim przypadku wygląda to jak na zdjęciu , jest ich sporo i mają żółtawe zabarwienie. Problem pojawia się przy wytrysku, gdyż mam odczucie zblokowania, zapewne przez ich większą średnice i konsystencję . Czy są dostępne jakieś informację na temat ciałek żelowych ? czy trzeba to leczyć ? .Byłem z tym u urologa , odniosłem wrażenie że chyba nie zna tego problemu. Zalecił mi jedynie regularne stosunki. Szukając informacj na własną rękę natknąłem się na fora internetowe , gdzie lekarze mówią żę może być to stan zapalny najądrzy.

  • eliza pisze:

   Jeśli to Pana pocieszy to ciałka żelatynowe występują nawet u kilkunastu procent mężczyzn… zwykle nie leczy się samej ich obecności, chyba że współistnieją z jakimś innym stanem chorobowym, lub z niepłodnością. Faktycznie ich występowanie może być związane ze stanem zapalnym w układzie rozrodczym męskim (ale wydaje mi się, że raczej z zapaleniem prostaty, niż najądrzy). Można też spróbować zastosować leki rozrzedzające wydzielinę np. mucosolvan… nie gwarantuję, że to pomoże w każdym przypadku, ale spróbować nie zaszkodzi…

 5. Jurekkkk pisze:

  Siema. Od kilku lat doskwiera mi również problem z grudkami w nasieniu czyli ciałka żelatynowe. Robiłem badanie nasienia po czym androlog stwierdził że wszystko jest ok. Grudki występują po dłuższej abstynencji. Może ktoś poradził sobie z tym ? Nie wygląda to fajnie. Wstydze się takiego wyglądu nasienia.
  Dzięki pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *