Niedobór witaminy B powoduje uszkodzenie DNA plemników

14 września 2011

Niepłodność męska jest powodowana często przez kilka czynników jednocześnie. Jednym z tych czynników jest dieta. Wyniki badań opublikowane w 2009 roku przez holenderskich naukowców są kolejnym na to dowodem. Badania te koncentrowały się nad korelacją wyników badania nasienia (badanie ogólne i chromatyna plemnikowa) z zawartością pewnych substancji (witamin z grupy B: kwasu foliowego – witamina B9, kobalaminy – witamina B12 i  pirydoksyny – witamina B6 oraz homocysteiny będącej aminokwasem) we krwi oraz w plazmie nasienia (płynie nasiennym).

W badaniu wzięło udział ponad 250 mężczyzn uczestniczących w programach rozrodu wspomaganego (ICSI lub IVF). Ich nasienie zostało poddane badaniu ogólnemu (objętość, liczebność całkowita i koncentracja plemników oraz ruchliwość i morfologia) oraz ocenie indeksu fragmentacji chromatyny (DFI) w badaniu SCSA. Indeks DFI opisuje odsetek plemników z uszkodzonym, pofragmentowanym materiałem genetycznym (DNA).

Wyniki wykazały, że stężenia badanych substancji (witamin z grupy B i homocysteiny) we krwi korelują ze stężeniami znajdowanymi w nasieniu. Wykazano także, że zwiększenie ilości kobalaminy (witaminy B12) w nasieniu jest związane z większą liczebnością plemników. Poza tym wykryto, że obniżone stężenie kwasu foliowego (witaminy B9) w nasieniu płodnych mężczyzn (z prawidłowymi parametrami wg rekomendacji WHO z 1999 r.) jest związane ze zwiększonym współczynnikiem DFI, czyli zwiększonym odsetkiem plemników z uszkodzeniami genetycznymi. Uważa się, że niedobory witamin z grupy B powodują zaburzanie procesu budowy i naprawy DNA, które są kluczowe przy produkcji plemników.

Witaminy z grupy B występują m.in. w orzechach i pestkach, w drobiu, rybach, wątróbce, jajkach i nabiale, w szpinaku, czy fasoli.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Boxmeer, J. C., Smit, M., Utomo, E., Romijn, J. C., Eijkemans, M. J., Lindemans, J., Laven, J. S., Macklon, N. S., Steegers, E. A., and Steegers-Theunissen, R. P. Low folate in seminal plasma is associated with increased sperm DNA damage. Fertil Steril 2009; 92, 548-556.

Boxmeer

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *