Jak szybko porusza się plemnik?

Plemniki widziane pod mikroskopem poruszają się z różną prędkością, każdy z niego inną – można przyjąć że wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu µm / sekundę. Przy określaniu szybkości ważne też jest czy mamy na myśli szybkość tzw. krzywoliniową, czy prostoliniową. Szybkość prostoliniowa jest zawsze niższa niż krzywoliniowa, bo zwykle jednak plemnik nie płynie zupełnie prosto, a przemieszcza się raczej ruchem obrotowym, co w mikroskopie widoczne jest jakby machał główką na lewo i prawo co powoduje, że jego faktycznie przebyta droga jest dłuższa bo płynie jakby slalomem…

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że to jak plemniki poruszają się pod mikroskopem nie musi być tym samym, jak szybko mogą przemieszczać się w drogach rodnych kobiety. Te szybkości z pewnością nie są takie same – wynika to chociażby z różnej gęstości płynów, zależnej także od fazy cyklu miesięcznego kobiety. Dodatkowo, poza tym, że plemniki same aktywnie „podróżują” w drogach rodnych kobiety, są także przyspieszane przez skurcze macicy i jajowodów, które pomagają im przemieszczać się w kierunku miejsca zapłodnienia.

Różne badania wspominają o różnej szybkości plemników, jednak dla uśrednienia możemy przyjąć, że jest to 35µm na sekundę. Ludzki plemnik ma długość około 55µm dlatego można w uproszczeniu przyjąć, że w czasie 1 sekundy pokonuje on drogę równą 0,63 swojej długości. Idąc tym samym tropem, na pokonanie odległości równej swej długości będzie potrzebował 1,5 sekundy, a w minutę pokona odległość 2,1 milimetrów. Jeśli przez godzinę będzie ciągle „wiosłował” z tą samą prędkością to przebędzie drogę ponad 12 centymetrów – wydaje się nieźle jak na najmniejszą komórkę ludzkiego organizmu! Żeby przełożyć to na jakieś wyobrażalne dla nas prędkości niemikroskopowe – jeśli plemnik byłby wielkości 44-centymetrowej ryby to przemieszczał by się z prędkością zaledwie jednego kilometra na godzinę… czyli wcale nie tak szybko jak by się mogło nam wydawać… Tak czy inaczej, jeśli założymy, że po stosunku plemnik ma do przebycia odległość równej długości macicy (około 7 cm) + długość jajowodu (około 12 cm) to może tego dokonać w czasie poniżej 2 godzin i to zakładając jego prędkość na poziomie tylko 35 µm na sekundę, co może być niedoszacowane (wiadomo, że w procesie kapacytacji do którego dochodzi już w drogach rodnych kobiety plemniki „przyspieszają”). Są doniesienia, że w sprzyjających warunkach plemniki znajdują się w miejscu zapłodnienia (w jajowodzie) już po 30 minutach od ich „zdeponowania” w pochwie.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy