• Globozoospermia i związane z nią nieprawidłowości – case report

  Globozoospermia jest defektem plemników objawiającym się okrągłym kształtem główki plemnika oraz brakiem akrosomu. Jest ona też związana z niepłodnością męską.
  W opisywanym przypadku badaniom poddano jednego pacjenta z globozoospermią – okazało się, że jego plemniki nie wiążą się z kwasem hialuronowym, mają nieprawidłową organizację i jakość materiału genetycznego (nieprawidłowe podstawienie protamin zamiast histonów, aneuploidie chromosomów płciowych oraz przecięcia nici DNA).
  W trzech cyklach zapłodnienia pozaustrojowego przy użyciu ICSI (docytoplazmatyczne strzyknięcie plemnika) uzyskano prawidłowe morfologicznie zarodki, jednak w żadnym cyklu nie udało się z nich uzyskać ciąży.

  Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
  Na podstawie:
  Vozdova M, Rybar R, Kloudova S, Prinosilova P, Texl P, Rubes J. Total globozoospermia associated with increased frequency of immature spermatozoa with chromatin defects and aneuploidy: a case report. Andrologia. 2013 Sep 6.

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy