Współżycie płciowe w czasie miesiączki powoduje wytworzenie przeciwciał przeciwplemnikowych u kobiet

16 września 2013

Od 3 do 30% kobiet aktywnych seksualnie współżyje w czasie miesiączki. Wiadomo jednak, że odporność i odpowiedź immunologiczna ze strony śluzu szyjkowego jest w tym czasie zaburzona. Z tego względu grupa badaczy zdecydowała się sprawdzić czy takiego typu zachowanie nie naraża kobiet na większe ryzyko produkcji przeciwciał przeciwplemnikowych.

W badaniach porównano dwie grupy kobiet:
– 27 kobiet, które miały zwyczaj współżyć w czasie miesiączki oraz
– 30 kobiet które nie miały takiego zwyczaju.

U wszystkich badanych kobiet wykonano pośredni immunobead test (IBT).

Okazało się, że u 6 z 27 kobiet (czyli u 22%) z pierwszej grupy wykryto niewielkie poziomy przeciwciał przeciwplemnikowych, podczas gdy wśród kobiet z drugiej grupy znaleziono je tylko u jednej pacjentki (3%). Pozwala to sądzić, że współżycie w czasie miesiączki jest czynnikiem ryzyka dla produkcji przeciwciał przeciwplemnikowych u kobiet.

Jednakże, co warte podkreślenia, 3 z 6 kobiet u których stwierdzono podwyższone poziomy przeciwciał przeciwplemnikowych zaszły w ciąże w ciągu 2 lat.

 

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Sperm exposure during menses is a risk factor for developing antisperm antibody (ASA) in female. Yu-Xia Wang, Wei-Jie Zhu, Huan Jiang. Arch Gynecol Obstet, 2013

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *