pICSI – metoda selekcji dojrzałych i prawidłowych plemników do zapłodnienia metodą ICSI

28 lutego 2014

pICSI czyli tak zwane fizjologiczne ICSI (ang.: phisiological ICSI) to metoda wspomagająca wybór prawidłowego plemnika do zapłodnienia metodą ICSI (docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika).

(Inne metody wspomagające selekcję prawidłowych plemników przedstawione są w linkach pod tym artykułem).

W tradycyjnym ICSI plemnik jest wybierany na podstawie ruchliwości i morfologii (choć precyzyjna ocena morfologii nie jest możliwa ze względu na niewielkie powiększenie mikroskopu stosowane w urządzeniach do wykonywania ICSI). Jest to wykonywane w dużej mierze w oparciu o doświadczenie i subiektywną ocenę wykonującego zabieg embriologa. Istnieją metody wspomagania selekcji plemnika na podstawie obserwacji jego morfologii w dużych powiększeniach uzyskiwanych cyfrowo (IMSI), choć badania pokazały, że prawidłowa morfologia plemnika nie jest gwarancją jego prawidłowości genetycznej [1]. Natomiast pICSI to metoda, w której selekcja plemnika odbywa się na podstawie jego zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym, która to zdolność świadczy o dojrzałości i funkcjonalności konkretnego plemnika. Kwas hialuronowy jest składnikiem wieńca promienistego komórki jajowej. Z kolej główka dojrzałego plemnika posiada specyficzny receptor dla kwasu hialuronowego, co ma zapewnić, że tylko dojrzałe plemniki posiadające ten receptor mogą wiązać się z komórką jajową. W naturze mechanizm ten ma na celu zapewnienie, że komórka jajowa zostanie zapłodniona przez prawidłowego, dojrzałego plemnika.

pICSI może być wykonywane na specjalnych płytkach opłaszczonych kwasem hialuronowym, albo dzięki użyciu specjalnych mediów z hialuronianem. Niezależnie od metody (ich skuteczność jest porównywalna [3]) , wiązanie z hialuronianem pozwala na wybranie prawidłowego plemnika co w wielu przypadkach zwiększa odsetek prawidłowo zapłodnionych zarodków, oraz zarodków które są prawidłowe w dniu podania.

Orientacyjny koszt: 400 zł (dopłata do procedury ICSI), choć może być on różny w zależności od oferującej go kliniki.

Wskazaniem do pISCI może być m.in. niski wynik testu HBA w nasieniu pacjenta (czytaj więcej: Test HBA (wiązania z hialuronianem) – czy plemniki funkcjonują poprawnie?), oznaczający, że niski odsetek plemników ruchliwych łączy się z kwasem hialuronowym. Taki wynik jest nie tylko związany z obniżeniem potencjału płodności, ale także powoduje, że przy wybieraniu plemnika do ICSI jest większa szansa, że wybrany zostanie plemnik nieprawidłowy i niedojrzały. pICSI eliminuje to ryzyko. Gdzie wykonać testy HBA: zobacz tutaj.
Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie:
[1] Zavaczki, Z., Celik-Ozenci, C., Ovari, L., Jakab, A., Sati, G. L., Ward, D. C., and Huszar, G. (2006): Dimensional assessment of X-bearing and Y-bearing haploid and disomic human sperm with the use of fluorescence in situ hybridization and objective morphometry. Fertil Steril 85, 121-7.
[2] Celik-Ozenci, C., Jakab, A., Kovacs, T., Catalanotti, J., Demir, R., Bray-Ward, P., Ward, D., and Huszar, G. (2004): Sperm selection for ICSI: shape properties do not predict the absence or presence of numerical chromosomal aberrations. Hum Reprod 19, 2052-9.
[3] Parmegiani, L., Cognigni, G. E., Bernardi, S., Troilo, E., Taraborrelli, S., Arnone, A., Maccarini, A. M., and Filicori, M. (2012): Comparison of two ready-to-use systems designed for sperm-hyaluronic acid binding selection before intracytoplasmic sperm injection: PICSI vs. Sperm Slow: a prospective, randomized trial. Fertil Steril 98, 632-7.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *