Szybkie i proste barwienie oraz ocena morfologii plemników za pomocą prebarwionych szkiełek TESTSIMPLETS®

28 października 2013

Fakt konieczności wykonywania preparatów barwionych z nasienia do celów prawidłowej oceny morfologii plemników jest bezsporny. Dostępnych jest kilka metod barwienia plemników m.in. Papanicolau, Shora, Diff-quick czy SpermacStain. Wykonanie wymienionych barwień jest dość czasochłonne m.in. ze względu na konieczność przygotowania i wysuszenia rozmazu, a następnie jego utrwalenia.

Alternatywą dla tego typu barwień jest zastosowanie szkiełek TESTSIMPLETS® (producent Waldeck), pozwalających na bardzo szybkie i proste wykonanie preparatu barwionego. TESTSIMPLETS® to tzw. szkiełka prebarwione, które pokryte są dwoma barwnikami: octanem fioletu krystalicznego oraz błękitem metylenowym. Dzięki temu nie trzeba moczyć ich w dalszych barwnikach czy utrwalaczach – aby wykonać preparat wystarczy nałożyć na szkiełko kilka μl odpowiednio rozcieńczonego nasienia i przykryć je szkiełkiem nakrywkowym.

Wykonanie preparatu do oceny morfologii przy użyciu szkiełek TESTSIMPLETS® jest więc niezmiernie proste i szybkie (nie wymaga wcześniejszego wykonywania rozmazu, suszenia i utrwalania).

Szkiełka mogą być oceniane do 4 godzin od wykonania preparatu.

Preparat na szkiełku TESTSIMPLETS® można oglądać i oceniać już po kilku minutach (zgodnie z zaleceniem producenta po 30 minutach). Wybarwienie plemników następuje zwykle bardzo szybko, czasem trzeba chwilę dłużej zaczekać na to, aby plemniki w preparacie znieruchomiały. Barwienie na szkiełkach TESTSIMPLETS®, w przeciwieństwie do barwień tradycyjnych, jest barwieniem przyżyciowym, dlatego też plemniki zachowują przez jakiś czas ruchliwość. Z drugiej jednak strony niektórzy wyrażają opinię, że dzięki temu, iż jest to barwienie przyżyciowe występuje w nim mniej artefaktów wynikających z utrwalania preparatu, czyli że obraz jest bliższy rzeczywistemu wyglądowi plemników.

Barwienie za pomocą szkiełek TESTSIMPLETS® pozwala na precyzyjną ocenę cech morfologii plemników w tym wielkości akrosomu, obecności wakuol w główce plemnika, obecności zawieszek cytoplazmatycznych oraz, co bardzo istotne, na różnicowanie komórek spermatogenezy od leukocytów na podstawie obserwacji morfologii ich jądra komórkowego.

Producent zaleca użycie 3 μl materiału do wykonania preparatu na szkiełku TESTSIMPLETS®, jednak ilość nasienia można nieco zwiększyć np. jeśli mamy do czynienia z materiałem o niewielkiej koncentracji plemników. Należy jednak unikać wykonania zbyt grubego preparatu, co może spowodować niedostateczne wybarwienie komórek i utrudnić jego ocenę. W razie potrzeby grubość preparatu można zmniejszyć przez naciskanie szkiełka nakrywkowego np. ołówkiem lub tipsem, dzięki czemu część nasienia wypływa na granicy szkiełka nakrywkowego.

Szkiełka TESTSIMPLETS® były pierwotnie przeznaczone do wybarwiania i różnicowania komórek krwi, jednak opisano ich użycie także dla innych zastosowań, w tym barwienia i oceny morfologii plemników.

Niestety TESTSIMPLETS® nie można archiwizować, ponieważ po kilku godzinach preparat blednie i nie nadaje się już do oceny. Z tego względu powinny być one stosowane tam, gdzie analiza morfologii następuje w niedługim czasie po ocenie innych parametrów nasienia.

Szkiełka TESTSIMPLETS® są pakowane po 50 sztuk i dostarczane wraz ze szkiełkami nakrywkowymi.

 

Wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma:

Rovers Polska Sp. z o.o.
05-501 Piaseczno, ul. Stołeczna 10
tel.: 22 737-11-95, faks: 22 737-11-96
e-mail: info@rovers.pl

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *