Palenie tytoniu oraz otyłość negatywnie wpływa na funkcjonalność plemników

W badaniu nad wpływem palenia tytoniu oraz otyłości na funkcjonalność plemników z 2009 roku wzięło udział 107 mężczyzn zgłaszających się do kliniki w celach diagnostycznych lub w celu zdeponowania nasienia do technik wspomaganego rozrodu. Poza oddaniem nasienia do badania, pacjenci udzielali także odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszach dotyczące palenia papierosów oraz masy ciała i wzrostu. Na podstawie tych informacji pacjenci zostali podzieleni na grupy „nie palących” oraz „palących obecnie lub w przeszłości” oraz na „otyłych”, „z nadwagą” lub „o prawidłowej wadze” (na podstawie współczynnika BMI).

W badaniu tym poza tradycyjną analizą nasienia (oceniającą liczebność, ruchliwość i morfologię plemników) zastosowano także dodatkową metodę: wiązania plemników do kwasu hialuronowego (ang.:hyaluronan  binding test – HBA). Jest to metoda pozwalająca na wykrywanie prawidłowo rozwiniętych, dojrzałych plemników, mających prawidłowy (pod względem ilościowym) materiał genetyczny oraz zdolność do wiązania z komórką jajową. Metoda ta jest także używane do selekcjonowania „najlepszych” plemników do zastosowania w technikach wspomaganego rozrodu np. ICSI. W porównaniu z tradycyjną analizą nasienia test HBA koncentruje się na ocenie funkcjonalności plemników, a nie parametrów ilościowych nasienia. Chociaż wiele badań pokazało, że wyniki testu funkcjonalności plemników HBA korelują z wynikami tradycyjnej analizy nasienia, to jednak test ten ocenia parametry, których nie da się ocenić w tradycyjnej analizie nasienia.

Przeprowadzone badanie pokazało, że palenie oraz wysokie BMI (otyłość) jest związane z gorszymi wynikami testu HBA, chociaż nie ma wpływu na parametry oceniane w tradycyjnej analizie nasienia. Świadczy to o tym, że wśród palaczy i mężczyzn otyłych pogarsza się funkcjonalność plemników, ale ich liczba, ruchliwość i morfologia, pozostają bez zmian.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Wegner, C. C., Clifford, A. L., Jilbert, P. M., Henry, M. A., and Gentry, W. L. (2010): Abnormally high body mass index and tobacco use are associated with poor sperm quality as revealed by reduced sperm binding to hyaluronan-coated slides. Fertil Steril 93, 332-4.

Wagner

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy